PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rusza Zintegrowany Informator Pacjenta - kilka faktów dla lekarza dentysty

01-07-2013, 00:02
Rusza Zintegrowany Informator Pacjenta - kilka faktów, o których powinien pamiętać stomatolog (fot. Fotolia/PTWP)
Rusza Zintegrowany Informator Pacjenta - kilka faktów, o których powinien pamiętać stomatolog (fot. Fotolia/PTWP)
Od dziś (1 lipca) każdy Polak może uzyskać w oddziałach NFZ swój login i hasło, które umożliwi zalogowanie się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. To kolejny po eWUŚ etap informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia i...kolejna porcja - chcianej lub niechcianej - wiedzy dla każdego lekarza dentysty. Twórcy ZIP uważają, że system będzie służył także lekarzom.

Autorzy Zintegrowanego Informatora Pacjenta testowali  system przez kilka miesięcy. Podobno największe błędy poprawiono, nie należy się jednak spodziewać, że mamy do czynienia z produktem, który nie będzie budził wątpliwości. Pytania będą mieli przede wszystkim pacjenci - w końcu dla nich przygotowano ZIP, ale i lekarze, w tym dentyści, którzy mają podpisane umowy z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych. Wielu z nich stanie na pierwszej linii pytań zdezorientowanych pacjentów.

Czym jest Zintegrowany Informator Pacjenta , jakie możliwości oferuje, i czy jest bezpieczny?

Dzięki ZIP pacjenci będą mieli m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Będą mogli sprawdzić przez internet, z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt.
Pacjenci, jeszcze zanim wybiorą się do lekarza, będą mogli sprawdzić, czy posiadają uprawnienie do świadczeń. ZIP ma mieć także dodatkowe funkcje, takie jak ocena świadczeniodawcy, np. ankiety, które pacjenci mogliby wypełniać po pobycie w szpitalu.
W ZIP będzie można sprawdzić uprawnienia do świadczeń, informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ),  deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.
System jest bezpłatny, intuicyjny i prosty w obsłudze przynajmniej tak zapewnia szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz.
ZIP powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Ma to zagwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Dane zawarte w ZIP nie będą zawierały informacji mogących zidentyfikować pacjenta (imię, nazwisko, adres i PESEL) przez osoby nieuprawnione. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na podstawie którego otrzyma dostęp do informacji.
Obecna wersja stanowi bazę do rozwoju platformy. Portal ZIP ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.
ZIP może również posłużyć lekarzom np. do przeglądania historii chorób pacjenta. Sposób leczenia sprzed wielu miesięcy może pomóc postawić diagnozę w sytuacji, gdy chory lub jego rodzina nie będą pamiętali, o wcześniejszych dolegliwościach, czy przyjmowanych lekach.
ZIP ma być skutecznym narzędziem do wykrywania nadużyć świadczeniodawców w rozliczeniach z płatnikiem, pacjent z łatwością bowiem stwierdzi, gdzie był, a gdzie nie był leczony.


Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect