PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RPP o drugiej fali epidemii

Autor: nieck • Źródło: en
14-07-2020, 08:41
RPP o drugiej fali epidemii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta wydała kolejne rekomendacje pt. „Ochrona zdrowia w czasie epidemii”. Pierwsze rekomendacje poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii COVID-19 Rada opracowała w maju.

Podczas spotkania, które odbyło się w połowie czerwca br. członkowie Rady Ekspertów oceniali sytuację pacjentów z perspektywy własnych doświadczeń, obserwacji, analiz oraz obszarów kompetencyjnych. Zdaniem Rady postęp w proponowanej terapii dla pacjentów z COVID-19 jest zauważalny, jednakże w dalszym ciągu nie wypracowano skutecznego narzędzia, poza dystansowaniem społecznym i środkami ochrony indywidualnej, które ograniczyłoby skalę zachorowań. Dlatego Rada uważa, że realne pozostaje zagrożenie, że w okresie jesiennym nastąpi kolejna fala epidemii i należy wprowadzić strategię przeciwepidemiczną, określającą różne scenariusze działania.

 Niewątpliwie należy utrzymać obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej i dezynfekcji rąk, a także wzmocnić rolę telemedycyny w systemie ochrony zdrowia poprzez dalsze popularyzowanie e-narzędzi wśród pacjentów oraz placówek medycznych. Obecne rozwiązania techniczne, wprowadzone w pośpiechu są niesatysfakcjonujące zarówno dla personelu medycznego jak i samych pacjentów. Należy zatem zastanowić się nad opracowaniem innych systemów, które umożliwią pacjentom konsultacje na odległość, a lekarzom uzupełnianie dokumentacji medycznej pacjenta z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych.

Podczas spotkania Rada Ekspertów zwróciła także uwagę na sytuację poszczególnych grup pacjentów, którzy w czasie epidemii czują się osamotnieni oraz odizolowani od społeczeństwa i systemu opieki zdrowotnej. W szczególności omawiano sytuację osób starszych, pacjentów z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, pacjentów onkologicznych  oraz osób przebywających w domach pomocy społecznej.

Członkowie Rady zwrócili także uwagę na utrudnia jakie spotykają pacjentów przewlekle chorych podczas kontynuacji terapii. Zaznaczają, że działalność podmiotów leczniczych, w wyższym niż dotychczas stopniu, powinna zostać uzależniona od indywidualnej oceny zagrożenia w konkretnym podmiocie leczniczym. Pozwoli to na większą elastyczność odnośnie podejmowanych decyzji terapeutycznych wobec pacjentów. 

 Więcej: gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RPP   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH