PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Rozporządzenie ministra zdrowia: kobieta w ciąży ma trafić do stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
28-12-2018, 09:39
Rozporządzenie ministra zdrowia: kobieta w ciąży ma trafić do stomatologa Wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia na temat nowych standardów opieki nad ciężarną (fot. pixabay)

1 stycznia 2019 r. zaczynają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej, w tym nowy zakres badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży. Na liście tych badań znalazło się także zalecenie wizyty u dentysty.

Nowe standardy precyzyjnie określają m.in. zakres badań i konsultacji medycznych , które powinny być wykonywane w poszczególnych tygodniach ciąży. Według wchodzących w życie zasad (rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej opublikowany w Dzienniku Ustaw 11 września 2018 r. ) wśród badań, które mają być wykonane do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się jest badanie stomatologiczne.

To urzędowy krok mający prowadzić do zmiany obecnej sytuacji, bowiem opieka stomatologiczna nad kobietami w ciąży daleka jest od wzorcowej, m.in  procedury profilaktyczne wykonywane są zbyt rzadko.  Wbrew pozorom cała wina nie leży po stronie pacjentek, które nie dbają o należyty stan zdrowia jamy ustnej.

Z danych, które zebrano podczas postnatalnego badania ankietowego (wzięło w nim udział 3439 matek do 45 r. ż.) na temat opieki stomatologicznej w czasie ciąży, przeprowadzonego w 2017 r. przez naukowców z WUM i SGGW wynika, że wiele kobiet w ciąży, które zgłosiły się do lekarza dentysty - nie otrzymało świadczeń, jakich należałoby się spodziewać, biorąc pod uwagę stan zdrowia ich jamy ustnej. 

Czytaj także: Stanowisko PTP w sprawie leczenia periodontologicznego kobiet w ciąży
Dentysto edukuj kobiety w ciąży! To wniosek z badań GUMed
Ciężarna u dentysty - gdzie tkwi przyczyna problemów

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH