PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rozliczenie umów z NFZ do końca 2021 r.

Autor: nieck • Źródło: en
11-06-2021, 09:55
Rozliczenie umów z NFZ do końca 2021 r. Przedłużony termin rozliczania umów z NFZ (fot. Unsplash)
Do końca grudnia 2021 roku placówki medyczne mogą rozliczyć umowy za 2020 rok.  Wnioski należy składać do 30 czerwca.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 30 czerwca 2021 r. oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski o przedłużenie okresu rozliczeniowego.
Wnioski mogą składać placówki medyczne, które w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z COVID-19, nie mogły w pełni zrealizować świadczeń objętych umową.

 Kto może korzystać z wydłużonego okresu rozliczeniowego

- placówki, które korzystały z mechanizmu zapłaty od NFZ w formule 1/12,
- placówki, które uzyskały od Prezesa NFZ decyzję przedłużającą okres rozliczeniowy za rok 2020.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia br. umożliwia wszystkim tym podmiotom wystąpienie z wnioskiem do prezesa NFZ o dalsze wydłużenie tego okresu.

Aktualne więc brzmienie przepisu regulującego rozliczanie kontraktów z NFZ

 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, 1492 i 1493) zarządza się, co następuje:
[...]

§ 2.

1. Na wniosek świadczeniodawcy, okres rozliczeniowy określony w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kończący się w 2020 r. może zostać przedłużony, nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r., w sposób określony przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Przepisu § 1 pkt 5 załącznika do rozporządzenia zmienianego w § 1 nie stosuje się.

2. W przypadku gdy okres rozliczeniowy został przedłużony na podstawie ust. 1, na wniosek świadczeniodawcy okres ten może zostać przedłużony po raz kolejny, nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r., w sposób określony przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, świadczeniodawca składa w terminie do  30 czerwca 2021 r.

Najlepiej składać wniosek przez internet

Naczelna Izba Lekarska sugeruje odnalezienie na portalach systemów zarządzania obiegiem informacji, jakie prowadzą oddziały NFZ miejsca , w którym można ten wniosek złożyć w wersji elektronicznej. Umowa o udzielanie świadczeń ustnawia co prawdę forme pisemną oświadczeń, cytowany w informacji z 25 maja przepis rozporządzenia równiez jej nie wyłącza, jednak doświadczenie z poprzednimi wnioskami (składanymi w grudniu i styczniu ) wskazuje, że Fundusz oczekuje tego wniosku w formie elektronicznej, złożonego właśnie za pośrednictwem portalu, podkreśla wiceprezes NRL Andrzej Cisło

Zespół Radców Prawnych NIL przygotował pomocny zazwyczaj w takich wypadkach wzór.

 

Po złożeniu i akceptacji wniosku okres rozliczeniowy zostanie przedłużony do 31 grudnia 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentysta   leczenie stomatologiczne   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH