PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rozkwit darmowych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci, a problemy pozostają

24-05-2013, 04:43
Rozkwit darmowych przeglądów stomatologicznych dzieci, a problemy pozostają (foto:sxc.hu)
Rozkwit darmowych przeglądów stomatologicznych dzieci, a problemy pozostają (foto:sxc.hu)
Gdyby od bezpłatnych przeglądów stomatologicznych zależał stan uzębienia, to polskie dzieci nie miałyby powodów do kompleksów w stosunku do rówieśników z innych państw UE. Niestety tak nie jest i dlatego 90 proc. dzieci, w wieku od pięciu do piętnastu lat, choruje na próchnicę.

Z dnia na dzień rosnąca liczba klinik stomatologicznych, nie bacząc na kiepskie efekty darmowych akcji, organizuje bezpłatne przeglądy uzębienia dla dzieci i młodzieży. Z reguły działania profilaktyczne wpisane są w formę zabawy.

Plastyczne zdolności dzieci rozwija m.in. Rodent Rogowski Dental Group ze Słupska. Klinika, która z okazji Dnia Dziecka zorganizuje 1 czerwca 2013 r. plastyczne studio. Dzieci mają być bawione przez "szczudlarzy" oraz bohaterów z Akademii Pana Kleksa. Przygotowano także pokazy walk rycerzy. Przebieg konkursów nadzorować ma królowa Farida (lek. dent. Farida Daria Basmadji). Pojawią się także Dobra Wróżka i Zła Królowa Karolina. Każde dziecko zasiąść będzie mogło na tronie królowej Faridy (fotel stomatologiczny). Prawdziwym celem audiencji jest poddanie się przeglądowi uzębienia.

W nurt działań profilaktycznych wpisuje się lubuski OW NFZ, który ogłosił konkurs plastyczny "Ważna rzecz zdrowe zęby mieć! skierowany do uczniów lubuskich szkół podstawowych. Prace plastyczne mają dać odpowiedź na pytanie dlaczego warto dbać o zęby i co zrobić, aby zachęcić do regularnych wizyt u dentysty. Zwycięskie prace zostaną wykorzystane w projektach ulotek tworzonych w ramach akcji profilaktycznej, promującej lubuskie przychodnie, gabinety lekarskie i apteki.

Przy okazji NFZ chce wyedukować także rodziców małoletnich artystów. Mają się oni dowiedzieć jakiego rodzaju usługi przysługują dzieciom, które odwiedzą gabinet stomatologiczny leczący w ramach umowy z NFZ.

Bezpłatny jest udział także w pilotażowym programie Lakowanie niezbędne jak szczepienie sygnowanym przez Arkonę i KolDental. W pierwszym etapie tego projektu (jeszcze przed wakacjami) wziąć ma udział ok. 25 tys. uczniów z 50 szkół z terenu całej Polski.

Bezpłatne przeglądy stomatologiczne oferowane będą 8 czerwca 2013 r. najmłodszym uczestnikom Pikniku na Zdrowie zorganizowanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny w Zielonym Parku, położonym w Gdańsku przy al. Zwycięstwa.

Fundacja Wiewiórki Julii przeprowadzi wkrótce na terenie jedenastu małopolskich szkół przeglądy jamy ustnej. Uczyni to czternastu wolontariuszy - lekarzy, stażystów i higienistek. Badania są bezpłatne i odbywają się cyklicznie na terenie całej Polski. Każda placówka oświatowa może zgłosić się do udziału w tek akcji wypełniając formularz na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl.

W jednej z takich placówek oświatowych (w Bliżynie) zaczął pracę nowoczesny gabinet stomatologiczny, który uruchomiono w tamtejszej szkole. Pomieszczenie wyremontowały władze oświatowe, lodówko chłodziarki kupili rodzice, a na zakup niezbędnego wyposażenia stomatologicznego m.in. unitu 70 tys. zł wyasygnowała przychodnia, która podpisała kontrakt z NFZ na usługi dentystyczne. W nowo uruchomionym gabinecie zęby będą mogli leczyć wszyscy uczniowie mieszkający w gminie Bliżyn.

POLECAMY W SERWISACH