PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rolnicy rzadko chodzą do dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
31-01-2021, 12:06
Rolnicy rzadko chodzą do dentysty Rolnik u dentysty (fot. pixabay)
Według badania, przeprowadzonego przez firmę SW Research na zlecenie firmy Wiener „Rola kobiet i mężczyzn w nowoczesnym rolnictwie” kontrolną wizytę u stomatologa w ciągu ostatnich od 2 lat do 5 lat odbyło mniej niż 40 proc. respondentów.

Wśród badanych rolników osoby z wyższym wykształceniem częściej przeprowadzają kontrolę u stomatologa, wykonują morfologię  i badają wzrok.

Ankieta została przeprowadzona w grudniu 2020 r. na próbie 522 polskich rolników dwiema metodami: metodą wywiadów on-line (CAWI) oraz metodą wywiadów telefonicznych (CATI).

Przypomnijmy, że nie tak dawno temu CBOS ocenił częstotliwość odwiedzania przez Polaków gabinetów stomatologicznych w I połowie 2020 r.

Okazuje się, że w tym czasie zaledwie 31 proc. spośród ankietowanych przez CBOS Polaków odwiedziło gabinet stomatologiczny - oczywiście w sprawach medycznych. Można być pewnym, że gdyby badanie zostało zawężone do czasu po wybuchu pandemii ten współczynnik byłby zdecydowanie niższy.

Co trzeci pytany korzystający w I połowie 2020 r. z usług lekarzy dentystów to o 58 proc. mniej niż w I połowie 2018 r. (wówczas do wizyt u stomatologa przyznawał się co drugi ankietowany - dokładnie 55 proc.).

Oczywiście spadek częstotliwości korzystania z usług ochrony zdrowia okazał się powszechny, jednak Polacy do dentystów zdecydowanie trafiali najrzadziej, rzadziej niż do lekarzy ogólnych (spadek z 75 proc. do 55 proc.), do lekarzy specjalistów (spadek z 55 proc. do 42 proc.), do pracowni badań laboratoryjnych i diagnostycznych (spadek 60 proc. do 40 proc.).

Zwiększyła się grupa osób leczących się wyłącznie za pieniądze z własnej kieszeni albo korzystających z dodatkowego ubezpieczenia (11 proc. badanych). Jednocześnie nie zmienił się w stosunku do 2018 r. odsetek leczących się lub badających wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH