PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rodzice zdali egzamin z dbałości o stan zdrowia jamy ustnej dzieci

Autor: miro • Źródło: ms
16-02-2021, 13:16
Rodzice zdali egzamin z dbałości o stan zdrowia jamy ustnej dzieci Profilaktyka stomatologiczna (fot. unsplash)
Ograniczenia w wizytach u dentystów z powodu COVID-19 wpłynęły pozytywnie na wzrost dbałości o higienę jamy ustnej dzieci w domu - wynika z ankiety National Poll on Children's Health (USA).

Podczas pandemii szczotkowanie zębów wzrosło o 16 proc., nitkowanie o 11 proc. i stosowanie płukań z fluorem o 9 proc. W tym samym czasie spożycie słodkich napojów zmniejszyło się o 15 proc. Jeden na trzech rodziców powiedział, że ich dziecko zaczęło lepiej dbać o zęby.

To wyjątkowe badanie ze względu na wyniki, gdyż zazwyczaj podaje się informacje o gorszej profilaktyce stomatologicznej i większym spożywaniu przez dzieci słodkości.

60 proc. spośród 2 tys. ankietowanych osób szukało od początku wybuchu pandemii COVID-19 profilaktycznych wizyt dentystycznych dla swoich pociech.

Ok. 70 proc. z nich bez większych trudności udało się zorganizować wizytę stomatologiczną, uzyskując ją w zwykłym terminie, podczas gdy 25 proc. informowało o znacznych opóźnieniach, a 7 proc. nie udało się umówić na wizytę.

Spośród osób, które nie mogą (lub nie chcą) zaplanować wizyty u dentysty dla swojego dziecka, ok. 40 proc. stwierdziło, że nie chcą ryzykować zarażenia, podczas gdy 23 proc. uważało, że gabinet dentystyczny jest otwarty tylko z powodu pilnej operacji.

Spośród tych, którzy nie umówili się na wizytę, 15 proc. miało podstawowe ubezpieczenie dentystyczne w Medicaid, w porównaniu z 4 proc., które miały prywatne ubezpieczenie i 5 proc., które nie miały ubezpieczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH