PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

RNRL upomina się o gabinety stomatologiczne w szkole

Autor: miro • Źródło: ms
25-01-2021, 07:32
RNRL upomina się o gabinety stomatologiczne w szkole Gabinety stomatologiczne w szkołach bez uczniów (fot. unsplash)
Przez kilka miesięcy 2020 r. pracujący w szkołach stomatolodzy nie mogli świadczyć usług, bo rząd w ramach lockdownu taką możliwość wykluczył. Po zniesieniu restrykcji praktycznie nic się nie zmieniło, gdyż uczniów w szkołach po prostu nie ma. Trudno się spodziewać zmian na lepsze.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku Nr 8/21/P-VIII przestrzega przed realnym niebezpieczeństwem zapaści szkolnej opieki stomatologicznej.

W stanowisku czytamy m.in.:
Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła. Media aktualnie relacjonują publiczną dyskusję na temat sytuacji przedsiębiorców dotkniętych lockdownem. W dyskusji przywołuje się zasady Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0, a sami przedsiębiorcy porównują obecną sytuację z tą sprzed trzech miesięcy, kiedy mogli w majestacie prawa prowadzić swą działalność.

Lekarze dentyści, prowadzący gabinety szkolne, nie mieli szansy pracy pomiędzy falami epidemii, z niezrozumiałych przyczyn nie obejmuje ich Tarcza 2.0. Nie dotyczą ich też nadzieje pokładane w zdjęciu obostrzeń wraz z początkiem sezonu letniego, gdyż wówczas rozpoczną się kolejne wakacje szkolne. 

Lekarze dentyści, którzy pracują w gabinetach szkolnych wobec braku możliwości uzyskiwania dochodu nie są w stanie rozliczyć świadczeń wynikających z umowy z NFZ, a co za tym idzie regulować posiadanych zobowiązań. 

Pomimo wielokrotnych apeli samorządu lekarskiego i petycji wnoszonych przez środowisko stomatologów szkolnych władze publiczne nie zdecydowały się dotąd na przedstawienie planu podtrzymania tej części lecznictwa stomatologicznego, podczas gdy na bieżąco poszczególne branże gospodarki stają się beneficjentami pomocy ze strony Państwa przyznawanej w ramach tarcz antykryzysowych. 

Uczucie frustracji środowiska lekarzy dentystów pogłębia fakt, że opieka nad dziećmi i młodzieżą od wielu lat była przedstawiana, jako podstawa opieki stomatologicznej finansowanej ze środków publicznych. W przypadku likwidacji dużej części gabinetów szkolnych (z czym trzeba się liczyć wobec braku możliwości ich działania) ich odtworzenie będzie niezwykle trudne, o ile w ogóle możliwe z uwagi na poważny kryzys zaufania do wywiązywania się instytucji państwa z troski o funkcjonowanie działalności deklarowanej jako priorytetowa.

Oczekujemy niezwłocznego podjęcia decyzji, które rozwiążą problemy, jakie pojawiły się w zakresie działalności gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w szkołach, deklarując  jednocześnie gotowość do prac nad szczegółowymi rozwiązaniami w tej sprawie.

źródło: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH