PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rekomendacje w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych

Autor: miro • Źródło: ms
05-06-2017, 09:07
Rekomendacje w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych Zapobieganie próchnicy u dzieci niepełnosprawnych
Zalecenia dotyczące zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych powstały na podstawie badań klinicznych, prowadzonych w ramach projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”. To modelowy przykład optymalnego wykorzystania programu, którego realizację już zakończono, a którego kolejne efekty systematycznie się pojawiają.

Jak czytamy na stronie zebymalegodziecka.pl, badania wykonano od stycznia do marca 2017 r. w Poznaniu i w Białymstoku. Objęły one populację osób niepełnosprawnych, także z chorobami przewlekłymi, w wieku rozwojowym z przedszkoli i szkół oraz przebywających na oddziałach rehabilitacji. Badania kwestionariuszowe przeprowadzono również wśród rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.

Rekomendacje obejmują: - charakterystykę stanu jamy ustnej osób niepełnosprawnych w oparciu o dane z piśmiennictwa i doświadczenie kliniczne; - przyczyny złego stanu zdrowia jamy ustnej u pacjentów z niepełnosprawnością; - rekomendacje działań profilaktycznych, które mają na celu poprawę sytuacji.

Opracowania zaleceń dokonała prof. dr hab. n. med. Maria Borysewicz - Lewicka (kierownik Katedry Stomatologii Dziecięcej UM w Poznaniu i przewodnicząca Rady Programowej projektu „Dzieciństwo bez uśmiechu”) oraz dr n. med. Karolina Gerreth.

Poniżej rekomedacje 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH