PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ratujmy program usług stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
23-07-2021, 09:29
Ratujmy program usług stomatologicznych W Irlandii poważny problem z opieką stomatologiczną (fot. shutterstock)
Nastąpił gwałtowny spadek liczby lekarzy dentystów leczących pacjentów za pomocą kart medycznych (rodzaj powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego). To poważny problem dla Irlandii.

W 2020 r. kolejnych 250 dentystów przestało leczyć pacjentów legitymujących się kartami medycznymi (od 2015 r. liczba dentystów obsługujących ten program spadła o 600).  

- Mamy jedynie 1247 dentystów przyjmujących pacjentów z kartami medycznymi, w porównaniu z 1847 w 2015 r.  Irlandia cierpi głównie na obszarach wiejskich, gdzie liczba dentystów spadła nawet o połowę.

Senator Robbie Gallagher podkreślił, że spadek liczby dentystów utrudnił dostęp do opieki dentystycznej osobom o niższych dochodach lub chorym.  

Z kolei senator Monaghan Cavan kontynuował: na leczenie stomatologiczne czeka 771 osób, z których prawie połowa - ponad rok. Kolejnych 3775 pacjentów czeka na konsultację, a ponad 70 proc. z nich znajduje się na listach oczekujących dłużej niż 12 miesięcy.

- W ostatnich latach wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak zdrowie zębów i jamy ustnej może mieć istotny wpływ na ogólny stan zdrowia. Pilnie wzywam Departament Zdrowia do współpracy z dentystami w tej sprawie, biorąc pod uwagę problemy, z jakimi borykają się pacjenci, których nie stać na dostęp do pełnopłatnej opieki dentystycznej – dodał Monaghan Cavan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH