PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak jamy ustnej diagnozowany rzadziej o 30 proc.

smn
02-12-2020, 09:09
Rak jamy ustnej diagnozowany rzadziej o 30 proc. Leukoplakia (fot. Wikipedia)
Potrzebne jest pilne działanie w zakresie diagnostyki raka jamy ustnej, alarmuje brytyjska organizacja Oral Health Foundation. Szpitale na terenie Wielkiej Brytanii odnotowały spadek liczby skierowań pacjentów z podejrzeniem tego nowotworu aż o 33 proc. w ostatnich sześciu miesiącach.

Według brytyjskich danych, liczba osób skierowanych do diagnostyki onkologicznej z powodu podejrzeń o raka jamy ustnej spadła o ponad 30 proc. (porównywano 6 ostatnich miesięcy z półroczem poprzedzającym  marzec 2020 r.).

Dentyści podczas rutynowych badań kontrolnych wychwytują wiele przypadków raka jamy ustnej na wczesnym etapie. Niestety, pandemia COVID-19 znacznie ogranicza funkcjonowanie praktyk dentystycznych. Stąd poważne obawy, że wiele osób z wczesnymi stadiami raka jamy ustnej pozostaje niezdiagnozowanych.

Wobec braku możliwości spotkania się z pracownikami służby zdrowia twarzą w twarz, dr Nigel Carter, dyrektor generalny Oral Health, podkreśla znaczenie samokontroli w domu i wiedzy, jak wykryć raka jamy ustnej we wczesnym stadium.

- Regularne przeglądy stomatologiczne i wizyty u lekarza rodzinnego to główne sposoby rozpoznawania wczesnych stadiów raka jamy ustnej. Obawiamy się, że bez dostępu do dentystów i innych lekarzy, wiele przypadków raka jamy ustnej pozostanie nierozpoznanych - powiedział dr Carter.

- Jakość życia osoby po leczeniu raka jamy ustnej, jak również jej szanse na pokonanie tej choroby, w dużej mierze zależą od czasu diagnozy. Pozwalając na nieleczenie tak wielu potencjalnych nowotworów jamy ustnej, istnieje realne niebezpieczeństwo, że więcej osób straci życie z powodu tej choroby - podkreślał dr Carter.

Rak jamy ustnej może pojawić się na języku, migdałkach, dziąsłach i ustach, a także na podniebieniu i dnie jamy ustnej oraz. Zmiany w jamie ustnej utrzymujące się przez trzy tygodnie, czerwone lub białe plamy na błonie śluzowej oraz niezwykłe grudki i obrzęki są typowymi wczesnymi znakami ostrzegawczymi. Objawem może być również utrzymująca się chrypka. Ważne jest, aby każdy wiedział, jak sprawdzić, czy nie ma raka jamy ustnej i skontaktował się z gabinetem dentystycznym, który będzie mógł przyjąć taką osobę, jako nagły wypadek.

COVID-19 miał znaczący wpływ na dostęp do opieki stomatologicznej w Wielkiej Brytanii. Badania pokazują, że 56 proc. dorosłych mieszkańców tego kraju twierdzi, że miało odroczone lub odwołane kontrole dentystyczne. British Dental Association szacuje zaległości w wizytach na 10 milionów z powodu konieczności zamknięcia gabinetów dentystycznych podczas pandemii.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   rak jamy ustnej   diagnostyka   dentysta   pacjenci  

POLECAMY W SERWISACH