A na wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ władze Wałbrzycha bardzo liczą. Projekt nazywa się: "Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci w młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015-2017".

- Istnieją istotne przesłanki do uruchomienia tego programu w Wałbrzychu. Zależy nam przede wszystkim na zdrowych dzieciach, które nie mają problemów z próchnicą i jej powikłaniami - mówi inicjator programu, Roman Szełemej prezydent Wałbrzycha.
Roman Szełemej podkreśla, że próchnica zębów została uznana za chorobę społeczną i tłumaczy, iż wynika to z rozpowszechniania negatywnych skutków zdrowotnych i poważnych powikłań ogólnozdrowotnych. Prezydent Wałbrzycha dodał, że kolejnym aspektem sprawy są też wysokie koszty ekonomiczne leczenia.

Czytaj także: Wałbrzych sam zajmie się leczeniem zębów dzieci 

- W Wałbrzychu chcemy to zmienić i jako pierwsi w Polsce realnie wdrażamyprogram  który ma charakter profilaktyczny i leczniczy. Projekt obejmie wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkoły podstawowe i gimnazja. Łączna liczba dzieci korzystających z opieki docelowo wyniesie ok. 11 tys., co stanowi blisko 10 proc. całej populacji naszego miasta - dodał prezydent Szełemej.

Jak już pisaliśmy, nowocześnie wyposażone gabinety stomatologiczne mają być uruchomione w wybranych placówkach na terenie Wałbrzycha. W 2015 r. powinno funkcjonować pięć takich miejsc w: Publicznych Szkołach Podstawowych nr 5, 15, 17, 21 oraz w II Liceum Ogólnokształcącym. Tych pięć gabinetów powinno rozpocząć działalność 1 września 2015 r.

Udziałem w projekcie zainteresowana jest także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która udostępnia nieodpłatnie nowoczesny gabinet dentystyczny, zlokalizowany na terenie WSZ.

Zakłada się, że wyposażenie pięciu pilotażowych gabinetów kosztować będzie ok. 540 tys. zł, a roczne ich utrzymanie to ok. 1,2 mln zł.
Prezydent Roman Szełemej przewiduje, że w dwóch kolejnych latach (w 2016 i w 2017) uruchomionych zostanie od 12 do 15 placówek. Wszystkie będą tak samo wyposażone, mają być objęte tym samym systemem organizacyjnym i tym samym zestawem procedur. Szacuje się, że roczna opieka stomatologiczna we wszystkich tych gabinetach sięgnie 5 mln zł.

Program będzie obejmował indywidualne działania edukacyjne, działania promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze.

Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo
- dbać o higienę jamy ustnej,
- myć zęby,
- dopierać szczoteczki i pasty,
- stosować nici dentystyczne.

Nad powstaniem i wdrożeniem programu pracował zespól w składzie:
wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, przewodniczący Wałbrzyskiego Konsorcjum Przychodni Zdrowia Krzysztof Gorzędowski, prezes NZOZ Centrum Stomatologii "STOMAX" Maciej Żak, pełnomocnik ds Lekarzy Dentystów Delegatury Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w Wałbrzychu Iwona Świątkowska, kierownik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Delegatury w Wałbrzychu Grażyna Wywrot, sekretarz Miasta Wałbrzycha Elżbieta Klisz, kierownik Biura Edukacji i Wychowania Joanna Dobrowolska, kierownik Biura Administracji Architektoniczno-Budowlanej Lech Walusiak, kierownik Biura Inwestycji Marzena Karolewska oraz kierownik Biura Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Społecznych Dorota Pluskota.