PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rada Europejskich Lekarzy Dentystów też przeciwko tytoniowi

31-05-2013, 00:01
Rada Europejskich Lekarzy Dentystów też przeciwko tytoniowi (fot. sxc.hu)
Rada Europejskich Lekarzy Dentystów też przeciwko tytoniowi (fot. sxc.hu)
Do walki z nałogiem tytoniowym włącza się również Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (The Council of European Dentists, CED). Podczas ostatniego (28 maja) spotkania w Dublinie (z okazji przejęcia przez Irlandię prezydentury w UE) ogłoszono rezolucję poświęconą walce z produktami zawierającymi tytoń.

Oprócz podpisania dokumentu, którego oryginalna nazwa brzmi CED Resolution: On the Proposed Tobacco Products Directive zarząd CED zaapelował do członków, aby tematem przewodnim Europejskiego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (nie mylić ze Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, który kiedyś obchodzony był we wrześniu, a od 2013 r. w marcu) był wpływ tytoniu na zdrowie jamy ustnej ("Oral health and tobacco").

Czytaj także: Dziś Światowy Dzień bez Papierosa jak dentyści walczą z paleniem tytoniu

Przedstawiciele Rady Europejskich Lekarzy Dentystów przypominają, że walka z paleniem tytoniu jest jednym z największych wyzwań nie tylko dla zdrowia publicznego i prawodawstwa unijnego, ale dla samych dentystów. Celebracja EOHD (12 września 2013 r.) będzie zatem świetną okazją do podniesienia świadomości na temat związku palenia z chorobami jamy ustnej.

Dentyści murem za postulatami KE

Członkowie CED z zadowoleniem przyjmują wszelkie działania Komisji Europejskiej zmierzające do ujednolicenia przepisów dotyczących sprzedaży tytoniu i produktów pokrewnych. Jesteśmy gotowi wspierać każdą inicjatywę, która ma na celu poprawę zdrowia jamy ustnej wśród Europejczyków. W końcu stanowimy grupę zawodową, której problemy zdrowotne w tym zakresie dotyczą bezpośrednio mówi dr Wolfgang Doneus, prezydent Rady Europejskich Lekarzy Dentystów

Stomatolodzy obawiają się jednak, że branża tytoniowa zrobi wiele, aby pozyskać nowych klientów, szczególnie młodych ludzi. Koncerny tytoniowe będą chciały skupić uwagę na nowych produktach, przekonać, że nie zawierają nikotyny lub tylko śladowe ilości ostrzegają przedstawiciele CED.

Nie tylko papierosy szkodzą

Stomatolodzy uważają, że antynikotynowe dyrektywy europejskie powinny obejmować nie tylko papierosy, ale również produkty podobne: e-papierosy, cygara, cygaretki, fajki i rury wodne, tytoń do żucia, czy tabakę. CED wzywa do zakazu sprzedaży wszystkich wyrobów tytoniowych, które posiadają właściwości toksyczne, uzależniają i prowadzą do rozwoju nowotworów. Są też przeciwni sprzedaży tzw. energetyków zawierających kofeinę, czy taurynę. Dentyści są także przeciwni handlowi snusu popularnej szczególnie w Skandynawii, używki na bazie tytoniu.

Rada Europejskich Lekarzy Dentystów przypomina również, jak ważne w walce z nałogiem tytoniowym stanowią opakowania produktów. Popiera propozycję Komisji Europejskiej, która chce aby ich 75 proc. (teraz ok. 1/3) powierzchni stanowiły obrazkowo - tekstowe ostrzeżenia zdrowotne. Stomatolodzy są również za wprowadzeniem zakazu zakupów papierosów przez internet  mechanizm sprawdzania wieku uniemożliwi sprzedawanie wyrobów tytoniowych dzieciom i młodzieży

Czytaj także:

Palą, płacą, zęby tracą

e-papieros omija zęby?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH