PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Publiczna opieka stomatologiczna zagrożona, jeśli sytuacja szybko się nie poprawi

Autor: nieck • Źródło: en
28-04-2021, 14:41
Publiczna opieka stomatologiczna zagrożona, jeśli sytuacja szybko się nie poprawi NFZ obiecuje podwyżki wycen z periodontologii i chirurgii stomatologicznej (fot. Pixabay)
Zapaść praktyk stomatologicznych, działających w ramach umów z NFZ, stanie się niebawem faktem, jeśli pilnie nie zostaną wdrożone zmiany w kontraktowaniu. Jakie? Podstawowe zmiany określono w trakcie rozmów przedstawicieli NFZ z reprezentantami NRL i KS NRL.
  • NFZ obiecuje zmiany w finansowaniu świadczeń stomatologicznych.
  • Najszybciej sytuacja ma się poprawić w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii.
  • Nadal brak terminu, w którym zostaną wprowadzone zmiany.

– Przedłużanie tego procesu wydaje się być nieuzasadnione i może doprowadzić do masowych wypowiedzeń przez lekarzy dentystów umów kontraktowych, a w rezultacie do całkowitej dezintegracji publicznych świadczeń stomatologicznych w opiece nad pacjentami – podkreśla powagę sytuacji dr n. med. Magda Wiśniewska, przewodnicząca Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

Obietnice zmian w kontraktach z NFZ na leczenie stomatologiczne

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na Apel Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich i w piśmie skierowanym do Prezesa NRL prof. Andrzeja Matyji informuje, że:

...planowane zmiany mają polegać na opracowaniu ryczałtowej, kompleksowej wyceny świadczeń, która obejmować będzie całość realizowanej procedury (włącznie ze znieczuleniem oraz wszystkimi świadczeniami towarzyszącymi zabiegowi) w miejsce obecnie obowiązującego sumowania wartości punktowej poszczególnych świadczeń stomatologicznych składających się
na procedurę medyczną.

Wprowadzenie zmiany w sposobie finansowania świadczeń stomatologicznych wymaga nie tylko zaangażowania merytorycznego, ale też szeregu analiz
i szacunków finansowych na podstawie danych sprawozdawczych z wykonania świadczeń w poprzednich latach.

Szansa na wyższą wycenę świadczeń z chirurgii stomatologicznej i periodontologii

Pomimo pełnego zaangażowania Narodowego Funduszu Zdrowia w powyższe działania oraz dokładania wszelkich starań, aby podjęte zobowiązania zostały wykonane w terminie najszybszym z możliwych – całość prac polegających na całkowitym przebudowaniu kontraktowania i finansowania świadczeń wymaga odpowiednio długiego czasu, podkreśla  Bernard Waśko Zastępca Prezesa ds. Medycznych NFZ, odpowiadając na apel ORL. 

W pierwszej kolejności zaplanowano opracowanie zmiany finansowania świadczeń zabiegowych z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii. Wstępne pogrupowanie świadczeń w kompleksowe procedury zaproponowali przedstawiciele Komisji Stomatologicznej, zaś obecnie materiał procedowany jest w Funduszu.

- Po zakończeniu tego etapu prac, wypracowany przez Fundusz materiał zostanie przesłany do zaopiniowania Naczelnej Rady Lekarskiej,  Ministerstwu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji  - informuje urzędnik NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH