PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

PTSS pomaga dzieciom – harmonogram grudniowych akcji profilaktycznych

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
05-12-2013, 08:04
PTSS pomaga dzieciom – harmonogram grudniowych akcji profilaktycznych Akcja: "Szpital Pluszowego Misia" - Przedszkole nr 1 w Oleśnicy - 3 grudnia 2013 r.(Fot. Anna Pelc/PTSS Wrocław)
Grudzień to czas, w którym łatwiej przychodzi nam pomaganie innym. Wiedzą, o tym doskonale członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, którzy właśnie w okresie Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia, od lat promują prawidłowe nawyki higieniczne i żywieniowe wśród dzieci. Akcje profilaktyczne oraz zbiórki pieniędzy dla najbiedniejszych rodzin przeprowadzane są w całym kraju.
Członkowie PTSS z dziesięciu oddziałów w całej Polsce, w końcówce roku przygotowali wiele ciekawych inicjatyw, przede wszystkim dla dzieci, ale także całych rodzin.

- Akcje są organizowane: w przedszkolach, szkołach podstawowych, domach dziecka oraz galeriach handlowych. Ich celem jest uświadamianie ludziom, że istnieje konieczność dbania o zdrowie jamy ustnej, że ważna jest nauka prawidłowego szczotkowania zębów i promowanie prawidłowych nawyków dietetycznych - mówi Jakub Łada, prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Nie czekali na grudzień
Pomaganie zaczęło się już w listopadzie. Oddziały w Krakowie i Białymstoku przyłączyły się do znanej w całym kraju akcji „Szlachetna Paczka". W Białymstoku przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na środki do higieny jamy ustnej dla dwóch rodzin. Zapas past, szczoteczek i płynów do płukania jamy ustnej wystarczą rodzinom na cały rok.

Aktywni byli również członkowie PTSS w Szczecinie. Pod koniec listopada, wraz z przyjaciółmi z IFMSA, wzięli udział w akcji „Kostek z klasą", którą przeprowadzono w szkole podstawowej przy ul. Orawskiej w Szczecinie. Przy okazji zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu, zademonstrowano dzieciom z klas 1-3 prawidłową technikę szczotkowania zębów.

- Dzieci uczyły się szczotkować na modelach fantomowych. Ich wiedza okazała się zadziwiająco duża. Maluchy niejednokrotnie zaskakiwały studentów stomatologii - relacjonują organizatorzy akcji.

Nie próżnowano także na Śląsku. PTSS w Zabrzu dwukrotnie zorganizowało akcję „Zdrowy Uśmiech Wśród Najmłodszych" (3 maja i 20 listopada br.). Na aktywności studentów kierunku lekarsko-dentystycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego skorzystały dzieci z miejskiego przedszkola nr 7 w Świętochłowicach. Podczas spotkania przedstawiona została budowa zębów, omówiono podstawowe zasady higieny jamy ustnej, a także przeprowadzono praktyczny instruktaż prawidłowego szczotkowania i pielęgnacji zębów. Dzieci sprawdziły swoje umiejętności na fantomach. Wszystkie maluchy otrzymały dyplomy upamiętniające udział w wydarzeniu.

Akcja Mikołajkowa PTSS Wrocław 

Na zdjęciu: Akcja: "Szpital Pluszowego Misia" - Przedszkole nr 1 w Oleśnicy -  3 grudnia 2013 r (fot. Anna Pelc/PTSS Wrocław) 

Intensywna końcówka roku
Jak dowodzi poniższa lista, sposobów pomagania jest wiele. Członkowie PTSS docierają do przedszkoli i szkół, najbardziej potrzebujących rodzin. Liczy się nie tyko pomoc materialna, ale także uśmiech na twarzach. - Wszystkie akcje przeprowadzane są w miłej atmosferze, dzieci chętnie w nich uczestniczą, zadając mnóstwo pytań, nieraz zaskakując samych prowadzących wiedzą na temat zębów i sposobów dbania o nie - zdradza Jakub Łada.

SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna   PTSS   Jakub Łada  

POLECAMY W SERWISACH