PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS: Ojciec zadba o zdrowie jamy ustnej dziecka

Autor: nieck • Źródło: kan
01-10-2020, 10:21
PTS: Ojciec zadba o zdrowie jamy ustnej dziecka Dentyści apelują do ojców, aby motywowali dzieci do dbania o zdrowie jamy ustnej (fot. pixabay)
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) uwają, że ojcowie doskonale sprawdzą się w roli strażników domowego uśmiechu. To jeden z pomysłów w ramach projektu „Zdążyć przed próchnicą”, towarzyszącego tegorocznym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii “Polska mówi #aaa!” (www.polskamowiaaa.pl).

– Nie ma już żadnych wątpliwości medycznych, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Ciąża jest wyjątkowym okresem, zbyt mało mówi się jednak o tym, że choroby jamy ustnej matki mogą spowodować m.in.: przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka, cukrzycę ciężarnej, a nawet być przyczyną poronienia. Stąd właśnie pomysł na nową rolę ojców. Matki mają wiele ważnych zadań do wypełnienia. To na nich spoczywa ciężar macierzyństwa, a jeszcze wcześniej, to one zmagają się ze wszystkimi troskami ciąży. Ojcowie dzielnie im pomagają, ale z pewnością mogą na siebie wziąć odpowiedzialność za zdrowy uśmiech rodziny – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

Dentyści apelują do ojców, aby motywowali do dbania o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży, zachęcali je do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym i dostarczali im fachowej wiedzy.

Organizatorzy akcji stworzyli specjalny poradnik dla rodziców w ciąży, w którym rozprawiają się z najpowszechniejszymi mitami związanymi z opieką stomatologiczną w czasie ciąży. Wyjaśniają w nim, dlaczego należy odwiedzać dentystę, jak dbać o higienę jamy ustnej, wskazują najważniejsze zasady dietetyczne, wyjaśniają wątpliwości związane z diagnostyką RTG, podawaniem znieczulenia czy leczeniem kanałowym.

– Poradnik powinna przeczytać każda kobieta w ciąży, stąd pomysł dystrybucji materiału również poprzez szkoły rodzenia. Pamiętajmy, że zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej ma wpływ na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z aktywną próchnicą ryzyko kolonizacji jamy ustnej tymi bakteriami jest dziesięciokrotnie większe – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, szefowa Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej PTSD.

 Więcej: pts.net.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH