PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS ocenia inicjatywę RPP promowania zdrowia w szkole

en
29-08-2019, 08:04
PTS ocenia inicjatywę RPP promowania zdrowia w szkole Naukę o zdrowiu na nowych zasadach proponuje RPP, na razie bez informacji z zakresu zdrowia jamy ustnej (fot. pixabay)
Prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS pisze do Rzecznika Praw Pacjentów Bartłomieja Chmielowca, w sprawie jego projektu wprowadzenia do szkół przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu”.

Idea wprowadzenia do szkół przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu” jest słuszna pod warunkiem, że w programie zajeć znajdzie się miejsce na informajce z zakresu zdrowia jamy ustnej – czytamy w liście.

Rzecznik Praw Pacjentów zaproponował Ministerstwu Edukacji Narodowej i Ministerstwu Zdrowia wprowadzenie przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu” do programu nauczania. W wystąpieniu do szefów obu resortów RPP wskazał wstępny zakres przedmiotu. Niestety w propozycji, co warto zauważyć – poddanej do dyskusji – brak zagadnień poświęconych zdrowiu jamy ustnej.

– Wdrożenie przedmiotu „Wiedza o zdrowie” w ramach edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów w starszych klasach uważam za trafny pomysł, o ile zakres programowy będzie zawierał także podstawowe informacje o zdrowiu jamy ustnej. Ile i jakiej pasty używać? Jak długo myć zęby? Dlaczego profilaktyka jest przyjemniejsza od leczenia? Jak słodzone napoje wpływają na stan zdrowia jamy ustnej? Co jeść, aby zęby rozwijały się prawidłowo? To tylko niektóre z pytań, na które dzieci i młodzież powinny znać odpowiedź – pisze do RPP prof. Marzena Dominiak.

Prezydent PTS podkreśliła, że nie ma zdrowego ciała bez zdrowej jamy ustnej. Dowodzą tego m.in. publikacje w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych poświęconych medycynie. W ostatnim wydaniu „The Lancet”, źródle dla lekarzy właściwie niepodważalnym, grono międzynarodowych ekspertów wyraźnie podkreśliło, iż „zęby i jama ustna są integralnymi częściami ciała wspierającymi i umożliwiającymi podstawowe funkcje życiowe człowieka”. Podobną opinię sformułowała już lata temu Światowa Federacja Dentystyczna FDI. Polskie środowiska stomatologiczne w pełni zgadzają się z tymi przekazami, a Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, za jedno z najważniejszych wyzwań uznaje budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.

– Nie mamy wątpliwości, że żadne rozwiązania systemowe nie będą działały skutecznie, jeżeli troska o zdrowie nie zacznie się w domu i w szkole. Edukacja zdrowotna, szczególnie ta oparta na faktach, może być silnym fundamentem komfortowego życia przyszłych pokoleń – uważa szefowa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Więcej: pts.net.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   RPP   promocja zdrowia jamy ustnej   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH