PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS: Jak pandemia COVID-19 wpływa na zdrowie psychiczne dentystów

Autor: nieck • Źródło: en
17-05-2021, 13:11
PTS: Jak pandemia COVID-19 wpływa na zdrowie psychiczne dentystów Zwłaszcza w pandemii COVID-19 stres w zawodzie dentysty jest silny (fot. Pixabay)
Zawód dentysty zawsze był uznawany za szczególnie stresogenny, tym bardziej jest to smutna reguła w czasach pandemii COVID-19. PTS prowadzi badanie zdrowia psychicznego dentystów.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu inauguruje badanie stanu zdrowia pracowników ochrony zdrowia w tym lekarzy dentystów, higienistek i asystentek stomatologicznych wobec przedłużającej się pandemii COVID-19.

Stres w zawodzie dentysty jest szczególnie silny 

Stres jest naturalną psychologiczną i fizyczną odpowiedzią na codzienne zadania stawiane przez życie. Przygotowuje nas do reagowania na konkretną sytuację - i rzeczywiście, niewielka ilość stresu może być przydatna, ponieważ motywuje do lepszego działania, znalezienia rozwiązań problemów i osiągnięcia celów.

Jednak nadmierny lub chroniczny stres nie pozwala organizmowi na regenerację po takiej reakcji, co może osłabić zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne oraz doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Czego spodziewać się po badaniu stresu przez PTS

 Ocena samopoczucia i zdrowia psychicznego przeprowadzana jest metodą kwestionariuszową poprzez platformę Qualtrics jako składowa badania inicjatywy World Mental Health Survey Consortium (WMH) przy Uniwersytecie Harvarda https://www.hcp.med.harvard.edu/wmh/.

Stan zdrowia respondentów będzie analizowany pod względem kwantyfikacji, mogących mieć  związek  z pandemią:
- objawów depresyjnych i lękowych,
- objawów stresu pourazowego,
- myśli i zachowań rezygnacyjnych,
- pogorszenia się jakości życia,
- nadużywania środków psychoaktywnych.

 Badanie jest jednorazowe, w pełni anonimowe i dobrowolne. Może potrwać maksymalnie 15 minut.

PTS zachęca wszystkich członków do wzięcia udziału w badaniu, gdyż tylko analiza licznej próby będzie miała odpowiednią moc statystyczną. Uzyskane dane pozwolą na wyróżnienie najczęstszych i najbardziej zagrażających zaburzeń ze sfery zdrowia psychicznego. Nie jest to bez znaczenia,  skoro dentyści to grupa najwyższego ryzyka kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi koronawirusem, wśród wszystkich pracowników medycznych. 

Na podstawie zebranych informacji będzie można opracować programy wsparcia dla osób wymagających pomocy.

Każdy członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego otrzyma link do badania drogą e-mailową wraz ze szczegółowymi informacjami na jego temat. Link do ankiety będzie aktywny do 31 maja 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   PTS   zakażenia   stres w zawodzie dentysty   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH