• Nieprawidłowy zgryz ma aż 3 na 5 polskich dzieci i nastolatków, informuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
  • Wada zgryzu może w późniejszym życiu stać się przyczyną problemów z prawidłowym oddychaniem, trawieniem, wymową oraz obniżać ogólną jakość życia
  •  Niestety o ile rodzice chodzą z dzieckiem do dentysty, aby leczyć próchnicę, to co trzeci przyznaje, że jego dziecko nigdy nie było na wizycie u ortodonty

Powszechne wady zgryzu u dzieci i młodzieży

Wady zgryzu są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jamy ustnej w Polsce. Jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów to ponad 60 proc. dzieci i nastolatków w wieku 11-18 lat ma wadę zgryzu. 

Krzywe zęby nie tylko obniżają estetykę uśmiechu. Wada zgryzu (w zależności od zaawansowania) może też przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych związanych np. prawidłowym oddychaniem, trawieniem, wymową i ogólną jakością życia.

By temu zapobiec, należy odpowiednio wcześnie zacząć leczenie, zatem ważne jest szybkie działanie rodziców.

Problemy z trawieniem. Źródłem wada zgryzu

Badania opublikowane w raporcie „Wpływ wad zgryzu na zdrowie ogólne. Wielowymiarowa analiza problemu” przygotowanym przez HealthQuest na zlecenie Align Technology dowodzą, że nieprawidłowa budowa zgryzu może nie tylko prowadzić do próchnicy czy chorób przyzębia, ale przede wszystkim ma zdecydowany wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak szerokie może być spektrum wyzwań spowodowanych problemami ortodontycznymi.

– Przeciążone stawy utrudniają komfortowe przeżuwanie pokarmów, dlatego osoby z wadami zgryzu mogą skarżyć się na problemy gastrologiczne – połykają zazwyczaj większe cząstki pokarmu, co nie tylko utrudnia trawienie, ale jest także bezpośrednią przyczyną bólów brzucha, refluksu żołądka czy wrzodów.

Nieprawidłowa budowa zgryzu w ogromnym stopniu wpływa też na prawidłową wymowę głosek, powodując np. seplenienie. Oprócz tego poważne wady zgryzu mogą również przyczynić się do utrudnienia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, czego skutkiem jest rozwój obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Jego objawami są m.in. przerwy w oddychaniu, sapanie czy chrapanie – komentuje w wywiadzie dla PTS dr n. med. Katarzyna Becker, specjalistka ortodontka, certyfikowany lekarz Invisalign.

Wady zgryzu. Niska świadomość znaczenia problemu

Rodzice dzieci i nastolatków często nie są świadomi konkretnych następstw wad zgryzu. Co prawda, zdecydowana większość (prawie 75 proc.) rodziców wie, że nieleczona wada zgryzu może faktycznie prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jednak już co drugi nie potrafi wymienić żadnej z nich.

Tak niska świadomość może wynikać z faktu, że specjaliści zazwyczaj nie informują rodziców, do czego mogą prowadzić wady zgryzu. Jedynie nieco ponad 3 na 10 badanych zostało powiadomionych o skutkach wad zgryzu przez stomatologa lub ortodontę (lekarze najczęściej informują jedynie o wadzie i proponują metodę leczenia). Warto zatem zwrócić uwagę lekarzy, że należy uświadamiać pacjentów o konsekwencjach wad zgryzu.

W Polsce nadal istnieje rozbieżność między częstotliwością kontroli stomatologicznych a ortodontycznych. Aż 96 proc. rodziców deklaruje, że ich dziecko przynajmniej raz odwiedziło gabinet stomatologiczny. Co więcej, znaczna część podkreśla, że kontroluje stan uzębienia swoich pociech regularnie – przynajmniej raz na kwartał, raz na pół roku lub raz na rok. Niestety wciąż zbyt rzadko odwiedzają gabinet ortodonty. Nawet co trzeci badany przyznał, że jego dziecko nigdy nie było na takiej wizycie.

Krzywe zęby nie bolą

Wśród powodów unikania kontroli ortodontycznych rodzice wymieniają brak dolegliwości bólowych u dziecka, wysokie koszty oraz fakt, że potrafią sami zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.

– Badania wskazują, że nieleczone zaburzenia zgryzu niosą ze sobą poważne konsekwencje, m. in. choroby jamy ustnej, wady wymowy bądź postawy, a także trudności w jedzeniu czy oddychaniu. Profilaktyka wad zgryzu jest kluczowa już od najmłodszych lat, dlatego rodzice dzieci i nastolatków powinni o nią szczególnie zadbać. Pierwsza konsultacja u ortodonty zalecana jest jeszcze przed ukończeniem 7-8 r.ż. Podjęcie leczenia ortodontycznego, najwcześniej jak to możliwe, pozwala skutecznie rozwiązać problem nieprawidłowego zgryzu i położenia zębów, a nowoczesna ortodoncja oferuje skuteczne i komfortowe metody leczenia także dla tych najmłodszych pacjentów – podkreśla  dr n. med. Katarzyna Becker.

Leczenie ortodontyczne. Coraz krótsze, coraz mniej kłopotliwe

Wady zgryzu mogą być korygowane za pomocą ruchomych lub stałych aparatów ortodontycznych. Metoda leczenia dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, ale jednym z najważniejszych trendów we współczesnej ortodoncji jest stosowanie przezroczystych nakładek (alignerów) jako alternatywy dla tradycyjnych aparatów stałych.  Leczenie tą metodą sprawdza się u dorosłych, nastolatków i dzieci.

Pacjenci i rodzice wybierający tę metodę leczenia kierują się przede wszystkim łatwością utrzymania higieny, estetyką i wysokim komfortem użytkowania, co dla rodziców jest szczególnie ważne w przypadku leczenia ortodontycznego młodszych pacjentów.

Leczenie (w rękach doświadczonego specjalisty) może być mniej bolesne niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. W każdym przypadku leczenia alignerami istotna jest rola lekarza, który dokonuje właściwej oceny leczenia, kontroluje je na wszystkich kluczowych etapach oraz dba o bezpieczeństwo i osiągnięcie optymalnych rezultatów.