PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Psychoterapia - nowa specjalizacja nie dla lekarzy dentystów. Jest protest

Autor: miro • Źródło: OIL w Warszawie
21-12-2022, 09:45
Psychoterapia - nowa specjalizacja nie dla lekarzy dentystów. Jest protest Specjalizacja z psychoterapii nie dla lekarzy dentystów. Dlaczego? Fot. AdobeStock
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia wprowadza nową specjalizację – psychoterapię oraz wymienia grupę zawodów, których przedstawiciele mogą ubiegać się o tytuł specjalisty w tym zakresie. Na liście tej nie ma lekarzy dentystów. Ci pytają dlaczego tak się stało.
  • Wśród zawodów, których reprezentanci mogliby realizować specjalizację z psychoterapii, nie znaleźli się lekarze dentyści. OIL w Warszawie protestuje
  •  Pominięcie lekarzy dentystów w postępowaniu specjalizacyjnym nie znajduje żadnego uzasadnienia merytorycznego - uważa Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Rady w Warszawie
  • Specjalizacją z psychoterapii zainteresowani byliby stomatolodzy, którzy z przyczyn zdrowotnych, mający określony stopień niepełnosprawności, nie mogą wykonywać zabiegów
  • W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym minister zdrowia przyznał 4218 miejsc rezydenckich. W tym na specjalizacje lekarskie ponad 4 tys., a na lekarsko - dentystyczne tylko 108  

 

Specjalizacja z psychoterapii nie dla lekarzy dentystów

Specjalizacja z psychoterapii dostępna byłaby m.in. dla: socjologów, psychologów, absolwentów resocjalizacji, pedagogiki. W tej grupie są także osoby z tytułem zawodowym lekarza. Z niezrozumiałych dla samorządu lekarskiego przyczyn zabrakło na tej liście osób z tytułem zawodowym lekarza dentysty.

- Mam nadzieję, że jest to tylko pomyłka legislacyjna, a nie celowe działanie. Bez względu na to - jest to niestety świetny przykład, że stomatologia została zapomnianą przez osoby kreujące państwowy system ochrony zdrowia - uważa Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Rady w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL.

Część lekarzy dentystów zainteresowanych psychoterapią 

Na stronie OIL w Warszawie można przeczytać, że pominięcie lekarzy dentystów nie znajduje żadnego uzasadnienia merytorycznego. 

- Jest to wręcz dyskryminujące. Niestety w uzasadnieniu projektu rozporządzenia brakuje wytłumaczenia, czemu na liście zawodów uprawnionych do odbycia specjalizacji nie ma lekarzy dentystów, a są na przykład socjologowie, którzy – nie bagatelizując w żaden sposób tej ważnej skądinąd dziedziny nauki – z ochroną zdrowia mają niewiele wspólnego – argumentuje Dariusz Paluszek.

 - Lekarze dentyści nie narzekają na brak pracy, ale należy brać pod uwagę, że są wśród nas osoby, które z przyczyn zdrowotnych, czy w związku z jakimś stopniem niepełnosprawności, nie mogą wykonywać zabiegów. To znakomita kadra, z której prawodawcy nie próbują skorzystać, choć tak wiele mówią na temat zwiększenia liczby profesjonalistów medycznych – dodaje wiceprezes ORL.

Przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie zwrócił się do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje minister zdrowia przyznał 4218 miejsc rezydenckich. W tym na specjalizacje lekarskie ponad 4 tys., a na lekarsko - dentystyczne tylko 108.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OIL w Warszawie   psychologia   Dariusz Paluszek  

POLECAMY W SERWISACH