• NFZ wielokrotnie bezskutecznie ogłasza konkursy na prowadzenie w Elblągu doraźnej pomocy stomatologicznej
  • Ponawiane są konkursy, lecz nie ma chętnych. To nie chodzi o pomieszczenie, ale o to, że stomatolodzy nie są zainteresowani ofertą NFZ
  • Od powtarzania tych samych czynności problem nie zostanie rozwiązany, a kłopot pojawił się już w końcu 2014 r., kiedy to NZOZ Mewa, jedyny gabinet dentystyczny, który świadczył usługi w godzinach nocnych zrezygnował z kontynuowania współpracy z NFZ na dotychczasowych zasadach 

Apel o uruchomienie pogotowia stomatologicznego

Jedna z osób pracująca w gabinecie stomatologicznym w Elblągu, podczas spotkania z prezydentem miasta Witoldem Wróblewskim, tak relacjonowała sytuację pacjentów, u których pojawia się ból zęba poza standardowymi godzinami pracy gabinetów stomatologicznych.

Przyszłam poprosić o gabinet stomatologiczny na Fundusz. Sama pracuję w gabinecie stomatologicznym, więc temat jest mi bliski. Pacjenci zgłaszają się z problemem bólowym i niestety trzeba ich gdzieś "wciskać" pomiędzy zapisanych już pacjentów. Jest duży problem z przyjęciem dzieci, które cierpią, a rodzice zdesperowani nie mają gdzie się z nimi zgłosić. Ten temat też jest ważny dla mieszkańców. Moje pytanie jest takie, czy w szpitalu wojewódzkim, albo szpitalu miejskim da się stworzyć nieduży gabinet stomatologiczny na Fundusz, aby można było tam przyjmować pacjentów bólowych – dopytywała się elblążanka.

Okazuje się, że NFZ wielokrotnie bezskutecznie ogłaszał konkursy na prowadzenie w Elblągu doraźnej pomocy stomatologicznej

- Ogłaszane są konkursy, nie ma chętnych. To nie chodzi o pomieszczenie, ale o to, że stomatolodzy nie są zainteresowani ofertą NFZ. To nie jest kwestia, którą prezydent może rozwiązać. Muszą być kontrakty z NFZ. Również szpital może wykonywać tylko takie usługi, na jakie ma podpisane kontrakty z NFZ. To nie jest kwestia pomieszczenia, potrzebny jest stomatolog, który przystąpi do konkursu. Na dziś stomatolodzy wolą mieć prywatny gabinet niż na NFZ świadczyć tę usługę. Samorząd nie jest właściwym adresatem pytania - relacjonował wypowiedź Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga portal info.elblag.pl. 

Brak pogotowia stomatologicznego od 10 lat

Od powtarzania tych samych czynności problem nie zostanie rozwiązany, a kłopot pojawił się już w końcu 2014 r., kiedy to NZOZ Mewa, jedyny gabinet dentystyczny, który świadczył usługi w godzinach wieczornych i nocnych zrezygnował z kontynuowania - na dotychczasowych zasadach - współpracy z NFZ. Ewa Buła, właścicielka gabinetu, nie była zainteresowana przedłużeniem umowy, gdyż Fundusz nie chciał podpisać z gabinetem umowy także na zabiegi ogólnostomatologiczne. Stanowisko publicznego płatnika wynika z tego, że w ocenie jego pracowników w Elblągu zabezpieczenie dentystycznych potrzeb mieszkańców jest na odpowiednim poziomie.

O powrót nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej walczyła od 2014 r. radna Elbląga, Maria Kosecka.

 - W nagłych przypadkach każdy elblążanin powinien mieć dostęp do dentysty – twierdziła radna. Przekonywała, że najlepiej, gdyby pomocy udzielały placówki działające całodobowo. Takimi placówkami są szpitale, więc to tam powinno się uruchomić "pogotowie stomatologiczne", które jednak nie powinno zastępować normalnego gabinetu stomatologicznego. - Zasady pracy takiego gabinetu powinni ustalić medycy - dodawała.