• Próchnica to problem prawie wszystkich polskich uczniów i przedszkolaków.
  • Dzieci, jeśli nie bolą ich zęby, bardzo rzadko odwiedzają stomatologa, taki stan trwa do 5 - 7 roku życia, to błąd.
  • Przeglądy profilaktyczne w dentobusie pełnią istotną rolę profilaktyczną.

Powszechna próchnica wśród przedszkolaków i uczniów 

W programie TVP3 Wrocław "Fakty o poranku" Przemysław Pydziński przytoczył dane, z których wynika, iż w Polsce aż 86 proc. dzieci w wieku 5, 6 lat ma problemy z próchnicą zębów. W jego przekonaniu wskaźnik ten, w związku z pandemią i rzadszymi wizytami u stomatologa, zdecydowanie przekracza 90 proc.

- Rzadko zdarza się, abyśmy na diagramie potrzeb leczenia zachowawczego zaznaczali tylko jedno ognisko próchnicy. Zwykle zainfekowane są tylne trzonowce, górne i dolne. Taki problem dotyczy prawie wszystkich uczniów i niestety także przedszkolaków - mówił Przemysław Pydziński.

Profilaktyczna wizyta dziecka u stomatologa wciąż rzadkością   

-  W lutym na terenie województwa dolnośląskiego załoga naszego dentobusu odwiedza tylko dzieci przedszkolne. Każdego małego pacjenta pytamy czy to jest jego pierwsza wizyta u lekarza dentysty. Prawie zawsze otrzymujemy odpowiedź twierdzącą. Nie sądzimy, że stan ten wynika z niedostatku pamięci wśród przedszkolaków. Z pierwszą wizytą u stomatologa rzadko bywają dzieci  w wieku pięciu, sześciu lat. Problem ten dotyczy także dzieci starszych. Oczywiście młodszych tym bardziej - szacuje gość TVP3 Wrocław.

W ocenie lek. dent. Marii Majewskiej, próchnicy byłoby dużo mniej, gdyby rodzice byli w stanie ustrzec swe pociechy przed zbyt częstym jedzeniem słodyczy. Dobre rozwiązanie płynie ze Szwecji, gdzie dzieci mogą jeden dzień w tygodniu objadać się słodyczami, ale w pozostałe dni tygodnia - już nie.  Ważne jest, aby po uczcie, obfitującej w słodkości, dokładnie umyć zęby.

Dentobus unaocznia problemy polskich dzieci

- Realizowane, możliwie jak najwcześniej, przeglądy stomatologiczne mają kapitalne znaczenie, gdyż tylko wówczas można w porę dostrzec problem z próchnicą. Taką rolę pełnią przeglądy profilaktyczne w dentobusie. Niestety na co dzień mamy do czynienia z przypadkami, w których leczenie zachowawcze jest już niewystarczające i konieczne jest usunięcie zęba - przyznaje Maria Majewska.