•  Ile kosztuje proteza zębowa na NFZ i prywatnie? 25 proc. Polaków nosi protezy zębowe, 70 proc. z nich ukrywa ten fakt
  • Proteza zębowa "na NFZ" przysługuje tylko w bardzo podstawowej wersji, która nie odpowiada wskazaniom medycznym i oczekiwaniom estetycznym pacjentów
  • Koszt protez zębowych (uwaga, bez zaawansowanego leczenia implantoprotetycznego) sięgać może 10 tys. zł  

Proteza zębowa. Ma je co czwarty Polak. Ile kosztuje?

W powszechnym mniemaniu osoba nosząca protezę, to ta, która nie dbała za młodu o stan swoich zębów. Na pytanie o przyczynę noszenia protezy zębowej w zasadzie każdy wskazuje brak regularnych wizyt u dentysty (95 proc. ankietowanych), niewiele mniejszy odsetek (90 proc.) wymienia zaniedbanie higieny jamy ustnej – wynika z raportu firmy IQS przeprowadzonego na zlecenie GSK.

Ten sam raport podaje, że co czwarta osoba z protezą ruchomą odczuwa lęk przed tym, że może ona wypaść podczas jedzenia, co piąta z tego samego powodu boi się śmiać i drży przed kichnięciem. 18 proc. ankietowanych lęka się, że inni zauważą w ich jamie ustnej protezę.

W tej sytuacji łatwo zrozumieć, że o swoich protezach zębowych Polacy nie chcą z nikim rozmawiać, jeśli już - to z najbliższą rodziną (68 proc. pytanych zdecydowało się na taki krok), mniej zaufania budzi krąg bliskich koleżanek i kolegów (29 proc. wskazań). Dalszym znajomym tylko jedna na dziesięć osób gotowa jest powierzyć swoją tajemnicę.

Ile kosztuje proteza zębowa na NFZ. To opcja bardzo podstawowa 

Wiele osób decyduje się na protezy finansowane przez NFZ. To oczywiste, gdyż takie rozwiązanie nie wymaga angażowania własnych pieniędzy. Tymczasem w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje najprostsza proteza ruchoma. W tym przypadku najprostsze oznacza rozwiązanie najtańsze, które nie jest do końca obojętne na stan zdrowia dziąseł, ulegających pod wpływem nacisku noszonej protezy nienaturalnym odkształceniom. Idealne dopasowanie protezy jest podstawą minimalizowania problemów w przyszłości.

W grupie protez ruchomych (wyjmowanych) najtańszym rozwiązaniem, finansowanym w ramach NFZ, są protezy zębowe akrylowe ruchome, osiadające. To te, których jedynym mocowaniem w jamie ustnej są specjalne kremy. Niby proste rozwiązanie. Tymczasem taka proteza powinna być perfekcyjnie dopasowana do dziąseł, aby w trakcie jej użytkowania - dziąsła nie zostały zdeformowane i aby nie spowodować otarć delikatnej błony śluzowej.

Funkcjonowanie z taką protezą  nie jest sprawą łatwą. Czasami w ogóle nie można się przyzwyczaić do jej noszenia. Kłopoty pojawiają się przy mówieniu, jedzeniu i piciu oraz higienie jamy ustnej.

Bywa, że wraz z czasem użytkowania akrylowe protezy coraz bardziej się odkształcają, co grozić może ich wypadnięciem w najmniej odpowiednim momencie. Kolejnym problemem jest nienaturalność tego typu protez, chodzi oczywiście o tzw. sztuczną biel.

Proteza taka może nie kosztować nic, o ile oczywiście leczenie wraz z protezą zostaną zrealizowane w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.

Część pacjentów, mająca nie najlepsze doświadczenia z protezami, decyduje się na płacenie za usługę z własnej kieszeni. Przygotowanie podstawowej akrylowej protezy może zamknąć się kosztem rzędu "zaledwie" kilkuset złotych, chociaż w wielu przypadkach zestaw dobrze dobranych protez kosztuje nawet 2 tys. zł.

Cechy protezy częściowej ruchomej akrylowej:
- niska cena;
- możliwość refundacji na NFZ;
- niestabilna (może się przesuwać);
- najdłuższy okres adaptacyjny;
- najmniej naturalne odczucia przy noszeniu.

Proteza zębowa ruchoma szkieletowa. Ile to kosztuje?

Szkieletem protezy jest metalowa konstrukcja, która pozwala na osadzeniu ciężaru protezy na zębach pacjenta, o ile oczywiście takie występują. Metal, o którym mowa, do najtańszych nie należy (tytan, srebro, złoto, stop chromowo-kobaltowy).

Takie rozwiązanie, oparte na korzeniach zębów pacjenta,  chroni dziąsła przed deformacją i uszkodzeniem śluzówek.

Proteza szkieletowa częściowa nie wpływa w tak znaczący sposób na funkcjonowanie osoby, jak proteza całkowita. Nie zawsze jednak można ją zastosować, bo to zależy od warunków kostnych panujących w jamie ustnej pacjenta.

Takie rozwiązanie wymaga szeregu przygotowawczych zabiegów i procedur medycznych. Jednym z rozwiązań jest mocowanie protezy za pomocą klamerek, wymagających w dużej części założenia koron na zdrowe zęby.

Z powodu różnorodności prac przygotowawczych, warunkujących założenie protez szkieletowych, ich koszt w zasadzie nie jest niższy od 1,2 tys. zł, a kończy na poziomie 5 – 6 tys. zł. Cena zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania protezy (szkieletu). Czasami można znaleźć ofertę opiewająca zaledwie na 500 zł. W tym przypadku należałoby jednak mieć świadomość, że zbyt tania oferta nie zawiera wielu elementów kosztowych, które pojawiają się w trakcie leczenia.

Cechy protezy częściowej ruchomej, szkieletowej:
- stabilniejsza i łatwiejsza w czyszczeniu;
- szybszy okres adaptacyjny;
- opiera się na zębach a nie na dziąsłach;
- nie osiada;
- nie ma negatywnego wpływu na dziąsła;
- stosunkowo droga (nierefundowana);
- może wymagać założenia koron na zdrowe zęby pacjenta.

Ruchoma częściowa proteza nakładkowa

Protezy nakładkowe stanowią najlepsze rozwiązanie dla pacjentów z uzębieniem resztkowym. Tego typu proteza opiera się na korzeniach zębów lub implantach (wówczas koszt leczenia znacząco wzrasta). 

Mocowanie protezy realizowane jest za pomocą specjalnych zaczepów umieszczanych w kanałach korzeni zębowych. Taka proteza spowalnia degenerację dziąseł i zanik wyrostka zębodołowego, co gwarantuje dłuższą możliwość korzystania z protez i lepsze ich podparcie.

Koszt wykonania takiej protezy zaczyna się od 1,5 tys. zł, a kończy nawet na 8 – 9 tys. zł.

Cechy częściowej protezy nakładkowej:
- stabilna (nie przesuwa się);
- szybki okres adaptacyjny;
- naturalne odczucia przy gryzieniu i żuciu;
- mocowana na korzeniach zębów lub implantach;
- pozwala na jedzenie nawet twardych pokarmów;
- spowalnia zanik wyrostka zębodołowego (możliwość dłuższego utrzymania uzębienia resztkowego);
- najdroższe rozwiązanie, nierefundowane;
- może wymagać zamocowania kosztownych implantów;
- konieczność dokładniejszej higieny;
- częstsze wizyty kontrolne;
- stosunkowo częste naprawy i modyfikacje.