PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Proteza zębowa. Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ

Autor: miro • Źródło: ms
30-03-2022, 09:19
Proteza zębowa. Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ Czas oczekiwania na leczenie protetyczne Fot. AdobeStock
Do poradni protetyki stomatologicznej „na NFZ” trudno się dostać. W wielu przypadkach na wizytę u specjalisty czekać trzeba ponad rok, chociaż są takie miejsca, w których pacjenci przyjmowani są niemal od ręki.
  • Co czwarty Polak nosi wyjmowane protezy zębowe – całkowite bądź częściowe, a aż 60 proc. - po przekroczeniu 40. roku życia.
  • Protetyka jednego dnia, z zastosowaniem technologii cyfrowych nie jest dostępna "na NFZ".
  • Czas oczekiwania na wizytę w poradni protetyki stomatologicznej, mającej kontrakt z NFZ, w wielu przypadkach jest dłuższy niż rok.

Co czwarty Polak, wliczając w to dzieci, nosi wyjmowane protezy zębowe – całkowite bądź częściowe – wynika z raportu firmy IQS. Problem ten dotyka aż sześć na dziesięć osób po przekroczeniu 40. roku życia. Na pytanie o przyczynę noszenia protezy zębowej w zasadzie każdy wskazuje brak regularnych wizyt u dentysty (95 proc. ankietowanych), niewiele mniejszy odsetek (90 proc.) wymienia zaniedbanie higieny jamy ustnej.

Pacjent szukający poradni protetycznej powinien zawczasu rozeznać się jakie są czasy realizowania konkretnej usługi w konkretnym podmiocie z logiem NFZ, bo sam fakt przyjęcia w gabinecie nie musi oznaczać szybkiego finału leczenia.

Przygotowanie stomatologicznych koron, mostów czy licówek w czasie jednego dnia, bez potrzeby wykonywania wycisków i wielogodzinnego zaangażowania techników protetycznych? Tak, dziś to możliwe, ale nie w przypadku korzystania z usług sygnowanych przez NFZ.

Protetyka poza NFZ

Protetyka jednego dnia pozwala trwale i skutecznie podnieść komfort życia pacjentów oraz zapewnić im wymarzone efekty estetyczne. To możliwe dzięki wspomaganemu cyfrowo leczeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – skanerów wewnątrzustnych, oprogramowania CAD/CAM oraz urządzeń, dzięki którym cyfrowe pliki materializują się. Zasadniczym aspektem jest również praca zespołowa stomatologów różnych specjalizacji i techników dentystycznych.

Od momentu, gdy do gabinetów stomatologicznych wkroczyły rozwiązania cyfrowe, prace protetyczne mogą być wykonane nawet w ciągu jednego dnia. Jest to możliwe zarówno przy jedno-, jak i wielopunktowych pracach wykonywanych na zębach własnych pacjenta, takich jak licówki, korony i małe mosty. Cyfryzacja pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale również zwiększa trwałość pracy protetycznej, jej dopasowanie w zgryzie, dokładność przylegania do zęba, umożliwia także mniejszą ingerencję w ząb.

Takie rozwiązania przeznaczone są jednak dla pacjentów, którzy ignorują ofertę gabinetów protetycznych, realizujących kontrakty z NFZ. Fundusz preferuje rozwiązania bardziej tradycyjne. Można rzec „sprawdzone”. Lekarze dentyści narzekają jednak, że część świadczeń, uwidocznionych w cenniku NFZ, powinna być zmieniona, gdyż nie odpowiadają one wymogom współczesnej wiedzy medycznej. Padają nawet stwierdzenia, że niektórych procedur należałoby zabronić.

Nie jest oczywiście tak, że gabinety działające komercyjnie są synonimem technologii cyfrowych. To dopiero rozwijający się model leczenia. W wielu przypadkach - rzecz jasna - nadal obowiązują tradycyjne metody realizowania usług, oczywiście z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań analogowych, zapewniających pacjentom najwyższy komfort korzystania z prac protetycznych.

Protetyka w ramach NFZ – zasady leczenia

Przy tradycyjnym podejściu do leczenia protetycznego, wykonanie koron porcelanowych oznacza odlanie i obróbkę gipsowych modeli oraz przygotowanie woskowych form i ich zmianę na formy metalowe, na które następnie nanoszona jest porcelana. Wówczas staje się konieczne długotrwałe wypalanie porcelany w wysokiej temperaturze. Z kolei przy tworzeniu licówek standardową metodą - gipsowy model jest powielany i obrabiany ręcznie.

U wielu pacjentów dyskomfort w trakcie pobierania wycisku jest tak duży, iż uniemożliwia uzyskanie optymalnego związania masy. Bywa nawet i tak, że wręcz nierealne staje się wykonanie wycisku. W większości przypadków cyfrowy wycisk jest dokładniejszy od analogowego. W tym pierwszym przypadku można uzyskać dokładność przylegania rzędu 30 µm, w tym drugim - rezultat jest z reguły pięcio-, sześciokrotnie gorszy.

Protetyka w ramach NFZ – czas oczekiwania

Czas oczekiwania na wizytę w poradni protetyki stomatologicznej „na NFZ” w miastach wojewódzkich sięga roku, jednak poza dużymi aglomeracjami terminy bywają zdecydowanie dłuższe.

Czas oczekiwania na wizytę w poradni protetyki stomatologicznej „na NFZ” w miastach wojewódzkich
Opole (liczba poradni - 6) kilka dni
Lublin  (12) kilka dni
Katowice (2) kilka dni
Białystok (13) od kilku dni do 1,5 miesiąca
Szczecin (20) od kliku dni do 2 miesięcy
Bydgoszcz (7) od kilku dni do 2 miesięcy
Poznań (6) od kilku dni do 3 miesięcy
Rzeszów (3) od kilku dni do 3 miesięcy
Kielce (7) od kilku dni do 4 miesięcy
Kraków (12) od kilku dni do 5 miesięcy
Zielona Góra (4) od kilu dni do 6 miesięcy
Wrocław  (30) od kilku dni do 7 miesięcy
Olsztyn (4) kilka dni do 7 miesięcy
Łódź (14) od kilku dni do 9 miesięcy
Gdańsk (8) od kliku dni do 10 miesięcy
Warszawa (13) od kilku dni do 11 miesięcy

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH