PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Protetyka pod rozwagę Rady do spraw rozwoju stomatologii?

Autor: miro • Źródło: Panaceum/infoDENT24.pl
10-11-2022, 10:44
Protetyka pod rozwagę Rady do spraw rozwoju stomatologii? Czy Rada do spraw rozwoju stomatologii zajmie się protetyką? Fot. AdobeStock
Protetyka na NFZ powinna być przedmiotem analizy Rady do spraw rozwoju stomatologii – uważa wiceprezes NRL Paweł Barucha i w wywiadzie dla Panaceum tłumaczy dlaczego.
  • Szacuje się, że udział stomatologii w finansowaniu procedur medycznych w 2023 r. sięgnie 2 proc.
  • Celem, działających w samorządzie lekarzy dentystów, jest zwiększenie finansowania stomatologii do 4 proc. budżetu NFZ przeznaczonego na leczenie
  • Rada do spraw rozwoju stomatologii wskazuje Ministerstwu Zdrowia na dziedziny stomatologii, które miałyby podlegać zmianie wycen przez AOTMIT. Ze względów pragmatycznych w pierwszej kolejności powinna to być protetyka  

Debaty nad podwyższeniem budżetu NFZ na stomatologię    

Umówiliśmy się, że każde posiedzenie Rady do spraw rozwoju stomatologii zakończy się przynajmniej jednym konkretnym wnioskiem – podaje w rozmowie z Justyną Kowalewską Paweł Barucha, wiceprezes NRL, który przewodniczy obradom Rady z ramienia samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Paweł Barucha potwierdza to co mówił wcześniej infoDENT24.pl, że strategicznym celem lekarzy dentystów jest powrót do 4 proc. udziału stomatologii w całkowitym budżecie NFZ, przeznaczonym na finansowanie procedur medycznych. Taki współczynnik obowiązywał jeszcze pięć lat temu. 

Czy są podstawy do optymizmu? Udział nakładów na stomatologię w ogólnym budżecie NFZ zarezerwowanym na leczenie – według wstępnych przymiarek – miałby wynieść w 2023 r. 1,87 proc. Pod tym względem 2023 r. należałby do jednych ze słabszych. Przypomnijmy, że w 2008 r. udział wydatków NFZ na świadczenia stomatologiczne wynosił aż 4,2 proc., w 2009 r. 3,7 proc., w 2010 r. niecałe 3,4 proc. Później było tylko gorzej.

Paweł Barucha zapowiada, że w 2023 r. uda się osiągnąć 2 proc. wskaźnik. - Po wytłumaczeniu, z czego wynika taka potrzeba nie napotkaliśmy na sprzeciw ze strony NFZ – informuje. - Zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem, abyśmy doszli w finansowaniu stomatologii do 4 proc. ogólnej puli na ochronę zdrowia - dodał wiceprezes NRL.

Pilna potrzeba zmiany wyceny protetyki  

Paweł Barucha poinformował także o tym, że Rada wskazuje Ministerstwu Zdrowia, dziedziny stomatologii, które miałyby podlegać zmianie wycen przez AOTMIT. Ze względów pragmatycznych w pierwszej kolejności powinna to być protetyka, również z tego względu, że ma najmniej procedur. Zebrane doświadczenie pozwoli na ocenienie realności wprowadzenia zmian w innych dziedzinach stomatologii.

- Zależy nam na stworzeniu mechanizmu działania, aby wkrótce móc się zająć także wycenami pozostałych procedur – dodał wiceprezes NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH