PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prosty przepis na pokonanie dentofobii

ms
21-08-2018, 07:49
Prosty przepis na pokonanie dentofobii Strach przed dentystą (foto: pixabay)
90 proc. ankietowanych Polaków wie co to dentofobia i doświadcza jej na własnej skórze. Jak się okazuje, zbudowanie dobrej relacji z lekarzem dziewięciu na dziesięciu pacjentom pomaga pokonać strach przed wizytą u dentysty - wynika z badania przeprowadzonego na próbie 500 respondentów przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Dentysta przyjacielem?
Pokonać strach przed dentystą, jak uważa ponad połowa respondentów, pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia.

Warto również poinformować lekarza szczerze o problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2 proc. osób.

Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (14,2 proc.) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7,6 proc.).  

Jak pokazują wyniki badania, zrealizowanego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizytą u dentysty są dla pacjenta dobre relacje z lekarzem – tak uważa, aż 90,6 proc. osób.

Ponad połowa osób biorących udział w badaniu (65,8 proc.), jest skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Najczęstsze obawy przed gabinetem stomatologicznym wynikają ze złego doświadczenia z przeszłości (57,4 proc. wskazań).

Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty:
- złe doświadczenia z przeszłości, związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4 proc.),
- lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8 proc.),
- leczenie przez pozbawionego empatii, niemiłego i niewzbudzającego zaufania lekarza (11 proc.),
- brak wpływu na przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6,4 proc.),
- wstyd powodowany stanem swoich zębów (6,2 proc.).

Niepokoją statystyki pokazujące, że przeciętnie Polak odwiedza stomatologa raz na rok (32 proc.), a nawet tylko raz na dwa lata (17 proc.). Są osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27 proc.). Do zaleceń (kontrolna wizyta raz na 6 miesięcy) stosuje się jedynie 24 proc. ankietowanych.

Polacy wciąż częściej przychodzą do  dentysty z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza – mówi lek. dent. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Jak się okazuje samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest dla pacjentów stresujące (21,2 proc.).

Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się:
- samego bólu (28,2 proc.),
- momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8 proc.),
- odgłosów stomatologicznej aparatury np. wierteł (10,8 proc.),
- ekstrakcji zęba (8,4 proc.),
- leczenia kanałowego zęba (5,8 proc.).

Są jednak i tacy dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu – tak deklaruje 12,8 proc. osób.

Najczęstszymi objawami somatycznymi, związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty, są:
- ból brzucha i głowy (30,4 proc.),
- brak apetytu (11,6 proc.),
- bezsenność (9,2 proc.),
- nudności (8,8 proc.).

Większość respondentów poziom strachu określa jako wysoki: 18,6 proc. - jako bardzo wysoki, a 11,6 proc. – jako paniczny. 24,6 proc. pacjentów określa ból jako umiarkowany, a 13,4 proc. – nie odczuwa lęku.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Roman Borczyk   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH