PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekt rozporządzenia ws. wynagrodzeń lekarzy rezydentów już w konsultacjach

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
15-06-2018, 10:20
Projekt rozporządzenia ws. wynagrodzeń lekarzy rezydentów już w konsultacjach (fot. pixabay)
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie zasadniczych płac lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury. To element realizacji porozumienia MZ z rezydentami, które zawarto w lutym.

Wielkość miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury zależy od dziedziny medycyny i od okresu specjalizacji. Zróżnicowanie to wynika z konieczności zapewnienia dostępności świadczeń specjalistycznych dla pacjentów i ma być m.in. zachętą do wybierania określonych dziedzin.

Wydanie zmienionego rozporządzenia - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - wynika z porozumienia podpisanego 8 lutego 2018 r. przez ministra zdrowia z Porozumieniem Rezydentów OZZL. Kończyło ono protest lekarzy rezydentów.

Strony porozumienia ustaliły, że lekarz zakwalifikowany do odbywania rezydentury w dziedzinie nieokreślanej jako priorytetowa otrzyma miesięczne 4 tys. zł brutto wynagrodzenia, a w dziedzinie określanej jako priorytetowa - 4,7 tys. zł. Uzgodniono również, że wynagrodzenia te wzrosną od trzeciego roku rezydentury o 500 zł brutto dla specjalizacji określanych jako niepriorytetowe i o 600 zł brutto dla specjalizacji określanych jako priorytetowe - wyniosą wtedy odpowiednio 4,5 tys. zł i 5,3 tys. zł.

W porozumieniu zapisano gwarancję, że lekarze, którzy teraz otrzymują wynagrodzenie wyższe, utrzymają je. Dotyczy to lekarzy zakwalifikowanych od 31 października 2017 r. do odbywania rezydentury w dziedzinie określanej jako priorytetowa, ich wynagrodzenie nadal będzie wynosiło 4875 zł, jak ustalono w rozporządzeniu ministra zdrowia z października 2017 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH