PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Programy profilaktyczne: AOTM rekomenduje umiarkowanie

16-07-2013, 00:02
Polskie samorządy gminne chcą przeprowadzać programy profilaktyczne z zakresu stomatologii, ale w dalszym ciągu robią to dość nieudolnie. W ostatnich tygodniach Agencja Oceny Technologii Medycznych rekomendując dziewięć projektów z całego kraju, wydała trzy negatywne opinie. Do poprawki trafiły programy z Płocka, Otwocka i gminy Baranowo. 

W każdym przypadku AOTM w inny sposób uzasadniała werdykt. Program zdrowotny w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci i młodzieży od 7 do 6 roku życia z terenu gminy Otwock w 2013 roku", choć zakłada działania zalecane i uznawane za skuteczne w profilaktyce próchnicy, nie zawiera informacji o kosztach jednostkowych. W projekcie zabrakło również informacji dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa planowanych interwencji. Szkoda, program oszacowany na 60 tys. złotych, miał na celu poszerzenie wiedzy na temat zasad zapobiegania próchnicy wśród uczniów otwockich szkół.

Z krytyką Agencji spotkał się również "Program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych położonych na terenie gminy Baranowo na rok 2013". W tym przypadku zarzutów ze strony AOTM było więcej. - Pomimo tego, iż projekt programu zdrowotnego odnosi się do ważnego problemu zdrowotnego, jakim jest profilaktyka próchnicy, nie zawiera większości elementów schematu programu zdrowotnego zaproponowanego przez Agencję. Nie uwzględniono w nim: oczekiwanych efektów, mierników efektywności, trybu zapraszania do programu, kryteriów i sposobu kwalifikacji uczestników, kampanii informacyjnej, informacji o bezpieczeństwie i skuteczności planowanych działań. Brak jest również informacji o kosztach  realizacji programu - czytamy w opinii. Nie ma także tak podstawowych informacji jak: sytuacja demograficzna gminy, czy potencjalna liczba beneficjentów programu. Wartość projektu oszacowano na jedynie 8 tys. złotych.

Nie będzie (na razie) programu profilaktycznego w Płocku. - "Program edukacyjny dla dzieci z przedszkoli na terenie miasta Płocka w zakresie zapobiegania próchnicy, chorobom dziąseł i wadom zgryzu", owszem, dotyczy istotnego problemu zdrowotnego, planowane działania w ramach programu są zalecane i uznawane za skuteczne w profilaktyce próchnicy, program nie może być jednak pozytywnie zaopiniowany ponieważ w całości powiela świadczenia finansowane ze środków publicznych - uważają członkowie Agencji. Program miał być w całości finansowany ze środków Płocka. Na ten cel zarezerwowano 200 tys. złotych.

Opinie pozytywne

Na szczęście nie wszystkie programy przedstawiane do oceny AOTM trafiają do kosza lub do poprawki. Duży, bo wart prawie 4 mln złotych projekt rozpocznie się w Krakowie. Program profilaktyki próchnicy na lata 2013- 2015 u dzieci w gminie miejskiej Kraków" ma na celu edukację zdrowotną w zakresie higieny jamy ustnej. Zaproponowane do realizacji działania to: nauka szczotkowania zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, korzystanie z preparatów do płukania jamy ustnej z fluorem oraz zapoznanie się za zasadami zdrowej diety. W ramach programu zaplanowano lakowanie zębów u dzieci w wieku 7 lat i starszych podczas kolejnej wizyty kontrolnej. Pozytywną opinię uzyskał również "Program profilaktyki próchnicy na lata 2013- 2015 u dzieci niepełnosprawnych w gminie miejskiej Kraków oszacowany na ponad 400 tys. złotych.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   próchnica   profilaktyka stomatologiczna   AOTM   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH