PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Program dodawania fluoru do wody pitnej

Autor: miro • Źródło: ms
28-09-2021, 11:22
Program dodawania fluoru do wody pitnej Czy dodawać fluor do sieci wodociągowej? (fot. Sutterstock)
Do wody pitnej na ternie całej Wielkiej Brytanii miałby być dodawany fluor. Brytyjscy specjaliści medyczni stwierdzili, że większa ilość tego minerału w wodzie zmniejszy próchnicę zębów wśród dzieci.

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty oraz jego odpowiednicy w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej powołują się na badania Public Health England, według których dodanie większej ilości fluoru do wody pitnej zmniejszyłoby liczbę ubytków o 17 proc. wśród dzieci z najbogatszych domów i o 28 proc. - wśród dzieci z najbiedniejszych rodzin.

Specjaliści odrzucili zastrzeżenia dotyczące niebezpieczeństwa przedawkowania fluoru, twierdząc, że nie ma dowodów na to, że zjonizowana forma pierwiastka fluoru powoduje raka i potępili „przesadzone i niepotwierdzone” sugestie dotyczące zagrożeń dla zdrowia. Fluor, który uznaje się za ważny pierwiastek wpływający na zdrowie zębów, jest obecny w wodzie w niewielkich ilościach.

Fluoryzacja wody może zmniejszyć powszechny problem próchnicy zębów w Wielkiej Brytanii – twierdzą specjaliści medyczni w opublikowanym podsumowaniu badań.

Próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat. W 2019 r. blisko 25 proc. pięciolatków w Anglii i Szkocji doświadczyła uszkodzenia zębów z uwagi na próchnicę.

Projekt ustawy o ochronie zdrowia, który ma trafić pod obrady parlamentarzystów, da ministrowi zdrowia Sajidowi Javidowi prawo do wprowadzenia fluoru do sieci wodociągowych w całym kraju. Jednak nie należy oczekiwać, że jakikolwiek ruch w tym kierunku nastąpi szybko.

W Anglii tylko 5,8 mln ludzi pije wodę z fluorem, tam gdzie występuje naturalnie. Jest to bardziej powszechne w innych krajach - w tym w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Korei Południowej i Nowej Zelandii.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje bezpieczną dopuszczalną normę, która jest około dwukrotnie wyższa od poziomu, który prawdopodobnie zostanie ustalony w programie fluoryzacji. Chris Whitty i jego współpracownicy przyznali jednocześnie, że poziom fluoru musi być „ściśle monitorowany" przez inspektorów wody pitnej.

Brytyjskie Stowarzyszenie Dentystyczne (BDA) z zadowoleniem przyjęło oświadczenie czterech naczelnych lekarzy Wielkiej Brytanii.

Spór o to, czy fluor powinien być dodawany do ujęć wody, trwa od dawna. Już w 2014 r. Public Health England wezwał samorządy w Anglii do dodawania tego pierwiastka w celu poprawy stanu uzębienia mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci   fluor  

POLECAMY W SERWISACH