Profilaktyka stomatologiczna wśród dzieci: światełko w tunelu, czy zaciemnianie obrazu

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) poinformowała, że aż 84 proc. ankietowanych rodziców polskich dzieci uważa, iż szkoła dostarcza wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. 22 proc. z nich twierdzi, że takie wiadomości przekazywane są co najmniej raz w tygodniu.
W rankingu nasz kraj znalazł się dokładnie w środku stawki (analizą objęto dane z 13 państw). Co prawda 84 proc. brzmi dobrze, ale to i tak mniej niż wyniki zebrane w: Maroku i Algierii (86 proc.), Indonezji (87 proc.), Brazylii i Indii (91 proc.) oraz w Meksyku (93 proc.). Szkoła gorzej spełnia rolę w przedsięwzięciach profilaktycznych w odczuciu rodziców z: Wielkiej Brytanii (29 proc. wskazań na istnienie działań zapobiegawczych), USA (53 proc.), Australii (54 proc.), Niemiec (69 proc.), Chin (77 proc.) i Arabii Saudyjskiej (81 proc.).
71 proc. ankietowanych rodziców w Polsce zgodziło się z tezą, że to właśnie szkoły powinny uczyć dzieci jak dbać o jamę ustną.
Prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, krajowy konsultant do spraw stomatologii dziecięcej ostrożnie wypowiada się na temat statystyk zaprezentowanych przez FDI. - Nie wiem kto robił te badania i w jaki sposób, jedno jest pewne nasze wiarygodne i precyzyjne ustalenia są zgoła odmienne. Szkoła wcale nie jest podstawowym źródłem wiedzy na temat zasad higieny jamy ustnej. W tym przypadku odsetek wskazań oscyluje wokół trzech, pięciu procent, przy maksymalnym wyniku siedmiu procent - powiedziała infoDENT24.pl prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, wskazując przy tym na poniższe wyniki tabelaryczne.
Są także inne statystyki niż ta autorstwa FDI. Wśród nich jest taka, którą podaje Dentist’s Money Digest powołując się na WHO. Na czołowych miejscach na liście państw o najwyższym odsetku nastolatków z brakami w uzębieniu obok Filipin i Boliwii widnieją: Polska, Australia, ale także Indie, które nomen omen są wiceliderem we wspomnianej statystyce FDI.
Cóż, z przedstawionych informacji można wysnuć wniosek, że wiedza jaką przekazują uczniom szkoły - to zdecydowanie za mało, aby mieć nadzieję, że taka aktywność przyniesie jakąkolwiek poprawę w statystykach epidemii próchnicy, która dotyka polskie dzieci.
Nadziei takiej nie ma prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, która powiedziała infoDENT24.pl, że wciąż nie powstał żaden merytoryczny, spójny program przeznaczony do realizacji w szkołach, przedszkolach, nie mówiąc już o żłobkach, program który w sposób efektywny oddziaływałby na świadomość dzieci i młodzieży, który by skutecznie kierował działaniami zarówno ich opiekunów prawnych, jak i osób zajmujących się na co dzień pracą edukacyjną i wychowawczą.
Doraźne działania, realizowane z wykorzystaniem od czasu do czasu pojawiających się jednorazowych środków finansowych, być może uspokajają sumienie, ale nie zmienią przygnębiającego krajobrazu, którego przytłaczającym elementem są zepsute zęby najmłodszego pokolenia Polaków.
- Od dawna zabiegamy o uruchomienie spójnego programu edukacyjnego. Co prawda zaplanowano projekt profilaktyczny, skierowany do młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych, nie są to jednak działania kompleksowe, które dają nadzieję na zauważalną poprawę sytuacji w skali kraju – informuje prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.
- Nie może być tak, że z jednej strony przeprowadzamy doraźne akcje profilaktyczne, z drugiej zaś - być może nieświadomie - straszymy dentystą małe dzieci.
Merytoryczność, kompleksowość i systematyczność - bez takich założeń podejmowane działania nie będą efektywne.
Lekarze dentyści mogą i będą wspierać inicjatywy służące zdrowiu jamy ustnej naszych dzieci, ale nie mamy takich możliwości, aby tworzyć projekty i realizować je we własnym zakresie. Ostatnio uruchomiliśmy serwis www.leczymymleczaki.pl przygotowany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Na stronie tej opublikowano wiele praktycznych materiałów do wykorzystania w ramach zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach. To jednak kropla w morzu potrzeb. Mimo szczerych chęci nie zastąpimy wszystkich, którzy odpowiadają za program opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą – powiedziała prof. Dorota Olczak – Kowalczyk.
***
W kilka dni po publikacji statystyk przez FDI w Wielkiej Brytanii rozpoczęto dyskusję zmierzającą do podjęcia konkretnych kroków zaradczych. Przy tej okazji nie mówi się o pogadankach realizowanych przez dentystów, a o kompleksowym ogólnokrajowym projekcie z dokładnie rozpisanym scenariuszem. Brytyjczycy przypominają, że każdy funt wydany na ochronę zdrowia jamy ustnej przynosi trzy funty oszczędności na procedurach leczniczych.
W Polsce raport FDI przejdzie bez jakiegokolwiek echa. W ostateczności pojawi się co najwyżej konstatacja, że w zasadzie sytuacja jest opanowana, bo przecież z poziomem świadomości nie jest tak źle. Być może zrobi się coś jeszcze więcej, o ile oczywiście na profilaktykę ktoś przeznaczy jakieś dodatkowe środki. Tych środków jednak nie ma i zapewne nie będzie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Jaki SARS-CoV2 za dekadę?
techDENT -
Koronawirus 16 stycznia 2021 r.: 369 zgonów przy 7 412 zakażeniach
newsDENT -
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT -
Nagrodzona kampania "9 milionów powodów"
bizDENT -
Ilu Polaków bezobjawowo przechorowało COVID-19 - badanie ogólnokrajowe
newsDENT -
W 2020 r. ceny u dentysty wzrosły o 11,3 proc.
bizDENT -
UM we Wrocławiu dla studentów stomatologii
eduDENT -
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne
lexDENT
-
Szczepionki przeciwko COVID-19: kto należy do grupy „zero”?
lexDENT -
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS
lexDENT -
Lekarz dentysta i mały ZUS plus
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Koronawirus 3 stycznia 2021 r.: 61 zgonów przy 5739 zakażeniach
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
pomoc dentystyczna
Poznań , wielkopolskie -
lekarz dentysta
Trójmiasto, pomorskie -
lekarz dentysta
Włocławek, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Lekarz dentysta - przedsiębiorca i...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Rehabilitacja pacjentów bezzębnych w...
Gdańsk, pomorskie