Profilaktyka stomatologiczna obniża koszty opieki zdrowotnej

- Badano na ile koszty opieki stomatologicznej i ogólnej opieki zdrowotnej zmienią się, gdy pacjent korzysta z profilaktyki stomatologicznej.
- Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, ale też stomatologii zachowawczej przynoszą wymierne oszczędności w państwowym systemie opieki zdrowotnej.
- Opieka stomatologiczna powinna być stałym elementem publicznej opieki zdrowotnej w populacji obciążonej chorobami przewlekłymi.
Według badania opublikowanego 21 kwietnia w Journal of Dental Research, usługi stomatologii zachowawczej zapewniły więcej niż tylko lepszy poziom zdrowia jamy ustnej, ponieważ osoby, które skorzystały z profilaktycznej opieki stomatologicznej, rzadziej korzystały z państwowego systemu opieki zdrowotnej.
Profilaktyka stomatologiczna a hospitalizacja
Analizowano dane na temat korzystania z oddziałów ratunkowych, hospitalizacji oraz kosztów farmakoterapii. Osoby, które korzystały z profilaktycznych usług stomatologicznych generalnie miały niższe koszty opieki zdrowotnej i lepsze wyniki zdrowotne. Co więcej, korzyści te rosły z każdą kolejną wizytą profilaktyczną.
- Celem tego badania było ustalenie, czy profilaktyczna opieka stomatologiczna jest związana z poprawą wyników zdrowotnych w populacji objętej ubezpieczeniem publicznym - napisała dr Ira Lamster, specjalistka od polityki zdrowotnej w College of Dental Medicine, University of Columbia.
Wcześniejsze badania sugerowały, że profilaktyka stomatologiczna i leczenie periodontologiczne mogą poprawić stan zdrowia i obniżyć koszty ponoszone na publiczną służbę zdrowia - co autorzy badania mieli nadzieję także wykazać.
Stomatolog szczególnie potrzebny pacjentom z chorobami przewlekłymi
Badanie obejmowało roszczenia New York Medicaid dotyczące opłat za usługi od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2015 r. Skoncentrowano się na osobach w wieku od 40 do 62 lat, które w tym czasie zapisały się do Medicaid.
Autorzy podzielili pacjentów na dwie grupy: osoby, które w pierwszych dwóch latach badania korzystały z dowolnego rodzaju usług stomatologicznych oraz osoby, które w tym okresie nie były u dentysty. Następnie porównano rodzaje i koszty usług medycznych w ostatnim roku badanego okresu.
Spośród ponad 500 tys. osób biorących udział w badaniu, tylko nieco ponad połowa zdecydowała się na co najmniej jedną usługę dentystyczną w ciągu pierwszych dwóch analizowanych lat. Ogólne obciążenie chorobami było wysokie w badanej populacji. Prawie dwie trzecie osób cierpiało z powodu jednej lub więcej chorób przewlekłych. U około 30 proc. zdiagnozowano również poważną chorobę psychiczną, zaś u 15 proc. zaburzenia związane z używaniem różnego typu substancji.
Pacjenci po co najmniej jednej profilaktycznej wizycie dentystycznej mieli niższy wskaźnik wizyt na oddziałach ratunkowych, przyjęć do szpitala i zakupów w aptekach w porównaniu z osobami, które ze świadczeń dentystycznych nie korzystały. Ponadto koszt leczenia stomatologicznego był u nich również niższy, a różnice czasami wynosiły kilkaset dolarów na jednego pacjenta.
Wielokrotne wizyty profilaktyczne u dentysty również przyniosły korzyści - każda kolejna wizyta powodowała zmniejszenie o 3 proc. ryzyka wizyty na oddziale ratunkowym i 9 proc. zmniejszenie ryzyka hospitalizacji. Ponadto dodatkowe wizyty profilaktyczne znacznie obniżyły wszystkie średnie koszty Medicaid.
Jak podkreślają autorzy badania, te wyniki wyraźnie dowodzą, że istnieje możliwość zarówno poprawy wyników w opiece zdrowotnej, jak i znacznych oszczędności związanych ze świadczeniem usług dentystycznych dla osób obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi i objętych ubezpieczeniem publicznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Jak zmniejszyć wpływ inflacji na praktykę stomatologiczną. Rady specjalisty
bizDENT» Tak trzeba tworzyć szkolne gabinety stomatologiczne. Wzorcowy przykład
newsDENT» Dentyści opuszczają Polskę? Dwukrotny wzrost zaświadczeń
newsDENT» Czy dentysta powinien badać pacjentom ciśnienie krwi?
lifeDENT
-
Leczenie stomatologiczne uczniów. Zapowiedź uruchomienia dokumentacji elektronicznej
lexDENT -
Tak trzeba tworzyć szkolne gabinety stomatologiczne. Wzorcowy przykład
newsDENT -
OW NFZ w Zielonej Górze unieważnił 24 konkursy na usługi stomatologiczne
newsDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Reumatoidalne zapalenie stawów. Wpływ na staw skroniowo - żuchwowy
techDENT -
Zasady uznawania kwalifikacji lekarzy dentystów na obszarze UE. Pomocne wnioski
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Stomatologia w znakomitej cenie. Nawet o 70 proc. taniej
bizDENT
-
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Co jeszcze za darmo u dentysty?
newsDENT -
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Lekarz odmawia przyjęcia pacjenta z bólem zęba. To niedopuszczalne
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT -
Tragiczna śmierć lekarki zastraszanej przez antyszczpionkowców. Mocny komentarz ministra zdrowia
newsDENT -
Dynamiczny wzrost cen usług stomatologicznych. Powrót Polaków do dentysty na NFZ
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie