PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka stomatologiczna obniża koszty opieki zdrowotnej

Autor: nieck • Źródło: en
19-05-2021, 08:49
Profilaktyka stomatologiczna obniża koszty opieki zdrowotnej Ekonomiczne korzyści opieki stomatologicznej coraz lepiej udowodnione (fot. Pixabay)
Po badaniach kosztów, ponoszonych na leczenie chorób przewlekłych w Nowym Jorku, naukowcy dowodzą, że włączenie opieki stomatologicznej do nowych modeli opieki nad osobami z dużym obciążeniem chorobowym, powinno być normą.
  • Badano na ile koszty opieki stomatologicznej i ogólnej opieki zdrowotnej zmienią się, gdy pacjent korzysta z profilaktyki stomatologicznej.
  • Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, ale też stomatologii zachowawczej przynoszą wymierne oszczędności w państwowym systemie opieki zdrowotnej.
  • Opieka stomatologiczna powinna być stałym elementem publicznej opieki zdrowotnej w populacji obciążonej chorobami przewlekłymi.

Według badania opublikowanego 21 kwietnia w Journal of Dental Research, usługi stomatologii zachowawczej zapewniły więcej niż tylko lepszy poziom zdrowia jamy ustnej, ponieważ osoby,  które skorzystały z profilaktycznej opieki stomatologicznej, rzadziej korzystały z państwowego systemu opieki zdrowotnej.

Profilaktyka stomatologiczna a hospitalizacja

Analizowano dane na temat korzystania z oddziałów ratunkowych,  hospitalizacji oraz kosztów farmakoterapii.  Osoby, które korzystały z profilaktycznych usług stomatologicznych generalnie miały niższe koszty opieki zdrowotnej i lepsze wyniki zdrowotne. Co więcej,  korzyści te rosły z każdą kolejną wizytą profilaktyczną.

- Celem tego badania było ustalenie, czy profilaktyczna opieka stomatologiczna jest związana z poprawą wyników zdrowotnych w populacji objętej ubezpieczeniem publicznym - napisała dr Ira Lamster, specjalistka od polityki zdrowotnej w College of Dental Medicine, University of Columbia.

Wcześniejsze badania sugerowały, że profilaktyka stomatologiczna i leczenie periodontologiczne mogą poprawić stan zdrowia i obniżyć koszty ponoszone na publiczną służbę zdrowia -  co autorzy badania mieli nadzieję także wykazać.

Stomatolog szczególnie potrzebny pacjentom z chorobami przewlekłymi

Badanie obejmowało roszczenia New York Medicaid dotyczące opłat za usługi od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2015 r. Skoncentrowano się na osobach w wieku od 40 do 62 lat, które w tym czasie zapisały się do Medicaid. 

Autorzy podzielili  pacjentów na dwie grupy: osoby, które w pierwszych dwóch latach badania korzystały z dowolnego rodzaju usług stomatologicznych oraz osoby, które w tym okresie nie były u dentysty. Następnie porównano rodzaje i koszty usług medycznych w ostatnim roku badanego okresu.

Spośród ponad 500 tys. osób biorących udział w badaniu, tylko nieco ponad połowa zdecydowała się na co najmniej jedną usługę dentystyczną w ciągu pierwszych dwóch analizowanych lat. Ogólne obciążenie chorobami było wysokie w badanej populacji. Prawie dwie trzecie osób cierpiało z powodu jednej lub więcej chorób przewlekłych. U około 30 proc. zdiagnozowano również poważną chorobę psychiczną, zaś u 15 proc. zaburzenia związane z używaniem różnego typu substancji.

Pacjenci po co najmniej jednej profilaktycznej wizycie dentystycznej mieli niższy wskaźnik wizyt na oddziałach ratunkowych, przyjęć do szpitala i zakupów w aptekach w porównaniu z osobami, które ze świadczeń dentystycznych nie korzystały. Ponadto koszt leczenia stomatologicznego był u nich również niższy, a różnice czasami wynosiły kilkaset dolarów na jednego pacjenta.

Wielokrotne wizyty profilaktyczne u dentysty również przyniosły korzyści - każda kolejna wizyta powodowała zmniejszenie o 3 proc. ryzyka wizyty na oddziale ratunkowym i 9 proc. zmniejszenie ryzyka hospitalizacji. Ponadto dodatkowe wizyty profilaktyczne znacznie obniżyły wszystkie średnie koszty Medicaid.

Jak podkreślają autorzy badania, te wyniki wyraźnie dowodzą, że istnieje możliwość zarówno poprawy wyników w opiece zdrowotnej, jak i znacznych oszczędności związanych ze świadczeniem usług dentystycznych dla osób obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi i objętych ubezpieczeniem publicznym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH