Profilaktyka stomatologiczna obniża koszty opieki zdrowotnej

- Badano na ile koszty opieki stomatologicznej i ogólnej opieki zdrowotnej zmienią się, gdy pacjent korzysta z profilaktyki stomatologicznej.
- Zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, ale też stomatologii zachowawczej przynoszą wymierne oszczędności w państwowym systemie opieki zdrowotnej.
- Opieka stomatologiczna powinna być stałym elementem publicznej opieki zdrowotnej w populacji obciążonej chorobami przewlekłymi.
Według badania opublikowanego 21 kwietnia w Journal of Dental Research, usługi stomatologii zachowawczej zapewniły więcej niż tylko lepszy poziom zdrowia jamy ustnej, ponieważ osoby, które skorzystały z profilaktycznej opieki stomatologicznej, rzadziej korzystały z państwowego systemu opieki zdrowotnej.
Profilaktyka stomatologiczna a hospitalizacja
Analizowano dane na temat korzystania z oddziałów ratunkowych, hospitalizacji oraz kosztów farmakoterapii. Osoby, które korzystały z profilaktycznych usług stomatologicznych generalnie miały niższe koszty opieki zdrowotnej i lepsze wyniki zdrowotne. Co więcej, korzyści te rosły z każdą kolejną wizytą profilaktyczną.
- Celem tego badania było ustalenie, czy profilaktyczna opieka stomatologiczna jest związana z poprawą wyników zdrowotnych w populacji objętej ubezpieczeniem publicznym - napisała dr Ira Lamster, specjalistka od polityki zdrowotnej w College of Dental Medicine, University of Columbia.
Wcześniejsze badania sugerowały, że profilaktyka stomatologiczna i leczenie periodontologiczne mogą poprawić stan zdrowia i obniżyć koszty ponoszone na publiczną służbę zdrowia - co autorzy badania mieli nadzieję także wykazać.
Stomatolog szczególnie potrzebny pacjentom z chorobami przewlekłymi
Badanie obejmowało roszczenia New York Medicaid dotyczące opłat za usługi od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2015 r. Skoncentrowano się na osobach w wieku od 40 do 62 lat, które w tym czasie zapisały się do Medicaid.
Autorzy podzielili pacjentów na dwie grupy: osoby, które w pierwszych dwóch latach badania korzystały z dowolnego rodzaju usług stomatologicznych oraz osoby, które w tym okresie nie były u dentysty. Następnie porównano rodzaje i koszty usług medycznych w ostatnim roku badanego okresu.
Spośród ponad 500 tys. osób biorących udział w badaniu, tylko nieco ponad połowa zdecydowała się na co najmniej jedną usługę dentystyczną w ciągu pierwszych dwóch analizowanych lat. Ogólne obciążenie chorobami było wysokie w badanej populacji. Prawie dwie trzecie osób cierpiało z powodu jednej lub więcej chorób przewlekłych. U około 30 proc. zdiagnozowano również poważną chorobę psychiczną, zaś u 15 proc. zaburzenia związane z używaniem różnego typu substancji.
Pacjenci po co najmniej jednej profilaktycznej wizycie dentystycznej mieli niższy wskaźnik wizyt na oddziałach ratunkowych, przyjęć do szpitala i zakupów w aptekach w porównaniu z osobami, które ze świadczeń dentystycznych nie korzystały. Ponadto koszt leczenia stomatologicznego był u nich również niższy, a różnice czasami wynosiły kilkaset dolarów na jednego pacjenta.
Wielokrotne wizyty profilaktyczne u dentysty również przyniosły korzyści - każda kolejna wizyta powodowała zmniejszenie o 3 proc. ryzyka wizyty na oddziale ratunkowym i 9 proc. zmniejszenie ryzyka hospitalizacji. Ponadto dodatkowe wizyty profilaktyczne znacznie obniżyły wszystkie średnie koszty Medicaid.
Jak podkreślają autorzy badania, te wyniki wyraźnie dowodzą, że istnieje możliwość zarówno poprawy wyników w opiece zdrowotnej, jak i znacznych oszczędności związanych ze świadczeniem usług dentystycznych dla osób obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi i objętych ubezpieczeniem publicznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Zdecydowanie zbyt mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT» Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT» Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT
-
Zdecydowanie zbyt mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT -
Lux Med Stomatologia. Rozbudowuje sieć gabinetów w Warszawie
bizDENT -
Komu zlecić odbiór odpadów medycznych?
bizDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie