PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Profilaktyka przeciwpróchnicza wśród dzieci to mrzonki

Autor: miro • Źródło: NRL/ms
24-10-2013, 08:23
Profilaktyka przeciwpróchnicza wśród dzieci to mrzonki Profilaktyka przeciwpróchnicza wśród dzieci to mrzonki
Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej domaga się, aby minister zdrowia i prezes NFZ zechcieli w końcu pochylić się nad problemem braku skutecznych działań obejmujących opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży, oczywiście tej finansowej ze środków publicznych.
KS NRL przytacza dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która analizowała sposób sprawowania opieki stomatologicznej w latach 2010 - 2012. Konstatacja jest przygnębiająca. Nie zadziałał ani jeden krajowy program z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W 2011 r. jedynie 2,96 proc. populacji dzieci i młodzieży skorzystało z gwarantowanych świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych. Tymczasem blisko 10 proc. polskich siedmiolatków nigdy nie było z wizytą u lekarza dentysty, a aż 92 proc. piętnastolatków ma próchnicę zębów. 

NIK zwróciła uwagę na fakt, że dostęp do publicznych świadczeń stomatologicznych w poszczególnych regionach Polski jest bardzo zróżnicowany. W małych miasteczkach i wsiach znaczny odsetek dzieci został pozbawiony profesjonalnej profilaktyki oraz leczenia stomatologicznego.
W opinii KS NRL, wyniki te jednoznacznie pokazują, jak zła jest organizacja, finansowanie i promocja opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami.

Narodowy Program Zdrowia na lata 2007 - 2015, zakładający znaczące zwiększenie odsetka dzieci i młodzieży objętych edukacją prozdrowotną, a także ograniczenie u nich próchnicy oraz poprawę dostępu do świadczeń stomatologicznych - nie został zrealizowany przez ministra zdrowia i NFZ - przypomina samorząd lekarzy dentystów.

(apel Nr 7/VI/13)

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH