PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyka fluorkowa w szkołach w dobie pandemii

Autor: miro • Źródło: ms
30-09-2020, 09:26
Profilaktyka fluorkowa w szkołach w dobie pandemii W szkołach profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania (foto: pixabay)
Prof. Dorota Olczak Kowalczyk, konsultant krajowy do spraw stomatologii dziecięcej uważa, że profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania może być realizowana w szkołach pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Stanowisko to zostało przekazane Leszkowi Szalakowi, dyrektorowi Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

Treść opinii:
Po konsultacji z konsultantami wojewódzkimi z województw: łódzkiego. mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, podkarpackiego. pomorskiego. warmińsko-mazurskiego informuję, że profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania może być realizowana w szkołach pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa ujętych m.in. w rozporządzeniu ministra zdrowia oraz w rekomendacjach WHO i Towarzystw Stomatologicznych oraz wprowadzenia procedur dotyczących grupowego szczotkowania zębów w stanie zagrożenia

Istotne jest zaopatrzenie pielęgniarek w środki ochrony indywidualnej, stosowanie szczoteczek jednorazowych, zachowanie dystansu oraz dezynfekcja i wietrzenie łazienek. Jak podkreślił jeden z konsultantów wojewódzkich pandemia ograniczyła dostępność do opieki stomatologicznej „pozostaje nam więc profilaktyka, która, jak dobrze wiemy, nie ma wiele wspólnego z pracą w środowisku z wytworzeniem aerozolu wodno-powietrznego, co w stomatologii stanowi największe zagrożenie z rozprzestrzenieniem COVID-19.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH