PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Zbigniew Izdebski pozytywnie o publikacji wydanej dla dentystów przez Rzecznika Praw Dziecka

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
18-10-2013, 13:46
Prof. Zbigniew Izdebski pozytywnie o publikacji wydanej dla dentystów przez Rzecznika Praw Dziecka Prof. Zbigniew Izdebski, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Warszawski (Fot. UW)
Prof. Zbigniew Izdebski, z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Warszawski wypowiada się dla infoDENT24.pl o merytorycznej zawartości publikacji na temat diagnozowania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy wobec dzieci trafiających do gabinetów stomatologicznych. Pracę tę sygnuje Rzecznik Praw Dziecka.

Uważam, że materiał wydany przez Rzecznika Praw Dziecka jest bardzo trafną publikacją. Proszę zwróci uwagę, na fakt, że świadomość lekarzy, w tym lekarzy dentystów w kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci jest niewielka. Nie mówię tego, żeby oskarżać stomatologów, tylko zwrócić uwagę, że przecież nikt ich tego nie uczy na studiach, ani później - w trakcie szkolenia podyplomowego czy ustawicznego.

Co więcej, Rzecznik Praw Dziecka zrobił to co do niego należy, ale można również powiedzieć, że wyręczył inne urzędy, które tematem się nie zainteresowały: Ministerstwo Zdrowia czy Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Publikacji nie można traktować wyrywkowo. Nie każdy objaw musi być symptomem wykorzystywania seksualnego. Ale jeżeli lekarz złoży w całość pewne fakty, zapali mu światełko, to może faktycznie dojść do wniosku, że dziecko było wykorzystane seksualnie.

Materiał zawiera bardzo dobre schematy pokazujące np. najczęstsze miejsca przypadkowych urazów u dzieci. Nie zapominajmy o tym, że często nie identyfikujemy ich z przemocą seksualną. Być może dziecko upadło, być może się uderzyło, ale być może przyczyna jest dużo poważniejsza.

Na własne oczy widziałem reakcje lekarzy dentystów, których prosiłem o komentarz do publikacji. Pierwszą było zdziwienie, drugą - myśl, że może oni sami spośród setek dzieci, które siedziały na ich fotelach dentystycznych, „wypuścili", te molestowane.

Nie zapominajmy również o tym, że publikacja instruuje co lekarz dentysta powinien zrobić jeżeli będzie miał podejrzenia, że dziecko jest molestowane.

W materiale są informacje o Niebieskiej Karcie, o tym jaka jest procedura zgłaszania problemu na policję czy do prokuratora. To bardzo ważne, bo wskaźnik zgłaszania przemocy seksualnej wobec dzieci jest w przypadku wszystkich lekarzy bardzo niski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Marek Michalak   Zbigniew Izdebski  

POLECAMY W SERWISACH