PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Matyja: będzie skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws wymogu znajomości j. polskiego przez lekarzy cudzoziemców?

Autor: nieck • Źródło: en
08-01-2022, 14:00
Prof. Matyja: będzie skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws wymogu znajomości j. polskiego przez lekarzy cudzoziemców? Prezes NRL prof. Andrzej Matyja (Fot. PTWP)
Prof. Andrzej Matyja, Prezes NRL zapowiada, że  uchylenie uchwały NRL  dot. wymogu znajomości języka polskiego przez lekarzy cudzoziemców, może zostać zaskarżone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
  • Samorząd lekarski nie jest przeciwny zatrudnianiu w naszym kraju lekarzy zza wschodniej granicy. Tylko niech to będą medycy, którzy mają pełne możliwości pracy w tym zawodzie. M.in. bez bariery, jaką jest brak znajomości języka - mówi prof. Andrzej Matyja
  • Z wyrokami sądu nie powinno się dyskutować, ale uważam, że 29 grudnia ub.r. SN nie wziął pod uwagę wielu ważnych przesłanek, szczególnie tych związanych z bezpieczeństwem. Skupiono się wyłącznie na aspektach prawnych - wskazuje
  • Żaden wyrok sądu nie przekona mnie, że lekarz czy lekarz dentysta, który nie zna języka polskiego, jest w stanie zapewnić polskiemu pacjentowi właściwą, bezpieczną opiekę. Z kolei mówienie o tłumaczach jest niepoważne - zaznacza
  • Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego, a gdy je otrzymamy, będziemy rozważać, czy nie podlega on zaskarżeniu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - dodaje

Minister zdrowia decyzją z 17 grudnia 2021 r. przyznał prawo wykonywania zawodu w Polsce osobom, które z różnych powodów nie mają PWZ przyznanego przez okręgowe rady lekarskie. Cała ustawa o zawodzie lekarza, która pod koniec 2020 r. wprowadziła tzw. szybką ścieżkę dla lekarzy spoza UE, jest w ocenie samorządu lekarskiego niezgodna z prawem, z tego też wynika nasze spotkanie z ministrem zdrowia w Sądzie Najwyższym, mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Minister zdrowia domagał się uchylenia zapisu uchwały Prezydium NRL (z 29 stycznia 2021 r. ws. zmiany uchwały w sprawie szczególnego trybu postępowania w sprawach przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza), która ujednolicała sposób postępowania w przypadku przyznawania PWZ, w części dot. konieczności weryfikacji znajomości języka polskiego.

Dlaczego lekarz ma być zwolniony z obowiązku badań okresowych

Chciał też uchylenia zapisu o potwierdzaniu odpowiedniego stanu zdrowia do wykonywania zawodu, co dziwi, bo dotyczy to każdego pracownika, który musi przechodzić badania okresowe w ramach medycyny pracy. Dlaczego z tego obowiązku miałby być zwolniony lekarz z innego kraju, podejmujący pracę w Polsce, zastanawia się prezes NRL.

W wyroku z 29 grudnia 2021 r. SN nie podzielił zdania ministra zdrowia w kwestii badań medycyny pracy, uznał natomiast, że w sytuacji pandemii lekarz obcokrajowiec nie musi znać języka polskiego. Uważam, że nie wzięto pod uwagę wielu ważnych przesłanek, szczególnie tych związanych z bezpieczeństwem, i skupiono się wyłącznie na aspektach prawnych, tłumaczy prof. Matyja.

Kwestia PWZ przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka?

Dlatego czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego, a gdy je otrzymamy, będziemy rozważać, czy nie podlega on zaskarżeniu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Więcej szczegółów w wywiadzie Lekarze ze Wschodu. Prof. Matyja: myślimy o zaskarżeniu wyroku SN do trybunału w Strasburgu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH