PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Marzena Dominiak ponownie na czele PTS

Autor: miro • Źródło: PTS/infoDENT24.pl
21-01-2023, 19:20
Prof. Marzena Dominiak ponownie na czele PTS Prof. Marzena Dominiak fot. infoDENT24.pl/ms
Prof. Marzena Dominiak została ponownie wybrana na stanowisko prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (na kadencję 2023 – 2027).
  • Prof. Marzena Dominiak wybrana została ponownie na prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (do 2027 r.)
  • Prezydent PTS jest kierownikiem Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pełni także funkcje prorektora ds. strategii rozwoju uczelni. Zasiada we władzach Światowej Federacji Dentystycznej – jako członek Komitetu Edukacyjnego FDI
  • Niezwykle aktywna nie tylko na polu naukowym. Szefowa PTS dała się poznać jako osoba bardzo odważna i kreatywna w pierwszych dniach pandemii koronawirusa. Nie przerwała leczenia pacjentów. Przygotowała rekomendacje grupy roboczej PTS w sprawie postępowania w gabinetach stomatologicznych w okresie podwyższonego zagrożenia epidemicznego. Doprowadziła do pojawienia się zasad ortodontycznego leczenia pacjentów w czasie pandemii koronawirusa 

Prof. Marzena Dominiak. Sprawdzona w bojach 

Podczas Sprawozdawczo - Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego wybrano władze Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Organizacją o 70-letniej tradycji ponownie będzie kierowała prof. Marzena Dominiak.

O charakterze szefowej PTS wiele mówi jej postawa podczas wybuchu pandemii koronawirusa. Prof. Marzena Dominiak, nie zważając na zagrożenie, nie tylko nieprzerwanie leczyła pacjentów, ale także aktywnie brała udział we wszystkich pracach, inicjatywach i akcjach, których celem było jak najszybsze opanowanie paniki, występującej także wśród lekarzy dentystów. Uczona wskazywała techniki, sposoby, metody, które w szczególnej sytuacji epidemicznej pomagałyby lekarzom dentystom w bezpiecznym powrocie do pracy.

Wielokrotnie występowała w mediach w roli eksperta, który w najtrudniejszych dniach nie tracił głowy i merytorycznie wskazywał drogi rozwiązania problemów.

Prof. Marzena Dominiak przygotowała rekomendacje grupy roboczej PTS w sprawie postępowania w gabinetach stomatologicznych w okresie podwyższonego zagrożenia epidemicznego. Doprowadziła do pojawienia się zasad ortodontycznego leczenia pacjentów w czasie pandemii COVID-19.

Prezydent PTS  jak widzi Towarzystwo  

Obejmując stery PTS w pierwszej kadencji, tak mówiła w rozmowie z infoDENT24.pl o swojej roli w Towarzystwie (całość wywiadu Polskie Towarzystwo Stomatologiczne będzie ciężko pracowało).

Mirosław Stańczyk: Praca na uczelni, własna praktyka, przewodnictwo naukowe w wielu kongresach, docenienie przez światowe (w tym FDI) i europejskie gremia naukowe, doskonała rozpoznawalność w kraju. Po co właściwie Polskie Towarzystwo Stomatologiczne prof. Marzenie Dominiak?

Prof. Marzena Dominiak: Traktuję to jako wyzwanie i kolejny etap rozwoju, ale może wypadałoby odwrócić tezę i zapytać, co Marzena Dominiak może dać Polskiemu Towarzystwu Stomatologicznemu? Myślę, że wiedza i doświadczenia ostatnich lat dają mi legitymację do zarządzania najstarszym krajowym stomatologicznym towarzystwem naukowym, natomiast w żadnym wypadku nie można mówić o tej pracy jako o „one man show”. PTS to projekt wybitnie zespołowy.

Nie podjęłabym się kierowania Towarzystwem, gdybym nie wiedziała, że otrzymam wsparcie ludzi, którym zależy na tej organizacji, przede wszystkim na jej rozwoju. Byłam mocno zbudowana tuż po wyborach, kiedy otrzymałam setki wiadomości, telefonów z całego świata ze słowami otuchy, życzliwości, ale i deklaracjami chęci współpracy, często od osób, które z PTS nigdy nie miały nic wspólnego. To umocniło mnie w przekonaniu, że mamy szansę zrealizować nasze założenia.

PTS w ciągu najbliższych lat będzie silnym towarzystwem ponieważ…?

Ponieważ, będzie spełniało oczekiwania członków, głównie w zakresie dostarczania wiedzy na najwyższym poziomie. Banałem jest mówienie, że stomatolodzy muszą się rozwijać, niezależnie od specjalizacji, ale tak po prostu jest. Natomiast ważne jest, aby rozwijać się zgodnie ze światowymi kanonami nauki i praktyki.

PTS może, a nawet powinno, pełnić rolę przewodnika w procesie edukacji na każdym etapie, z pewnością będziemy do tego dążyć, również na poziomie lokalnym poprzez Oddziały PTS. Akademia Wiedzy i Praktyki, szkolenia podyplomowe typu „master”, Kongres Unii Stomatologii Polskiej, kursy certyfikujące, nowoczesne czasopisma, dostępne również online, granty - to narzędzia, które nam do tego posłużą.

PTS z powodzeniem może pełnić rolę ośrodka referencyjnego w zakresie wiedzy i profilaktyki, szeroko rozumianej promocji zdrowia jamy ustnej. Mamy ekspertów, którzy mogą przekazywać wiedzę na każdym poziomie, również tę podstawową z punktu widzenia pacjentów. Mogą także kształtować politykę zdrowotną państwa, nie tylko na zasadzie nic o nas bez nas, ale także dlatego, że dożyliśmy czasów, w których dyskusja ze stomatologiem o problemach kardiologicznych czy onkologicznych jest jak najbardziej na miejscu.

Nie wyobrażam sobie prowadzenia edukacji bez współpracy z przemysłem stomatologicznym. Znak akceptacji PTS ma być silnym dowodem na skuteczność konkretnego produktu, nie symboliczną naklejką.

Chcemy, aby stomatolodzy byli dumni ze swojego członkostwa i czuli, że im się to opłaca. Mam tu na myśli również młodych stomatologów, którzy również znaleźli się w strukturach PTS i - mam nadzieję - będą napędzać jego rozwój, równocześnie udowadniając, że nie zamykamy się na współpracę z nikim.

Jeśli PTS ma być towarzystwem, które powinno docierać z wiedzą do pacjentów, to stomatologów musimy widzieć częściej w tzw. śniadaniówkach i pasmach informacyjnych popularnych telewizji.

Mamy wiedzę, mamy ludzi, dlaczego tego nie wykorzystać? Bez wątpienia eksperci PTS mogą być alternatywą dla nieuporządkowanych i nie zawsze wiarygodnych informacji, które dostarcza internet. PTS może edukować, ale będzie także inspirował, dlatego wraz z Naczelną Izbą Lekarską, Be Active Dentist i ewiDENTniepr realizujemy kampanię „Polska mówi aaa” (www.polskamowiaaa.pl), wspierającą obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day).

20 marca (ŚDZJU) to znakomita okazja, aby komunikację w zakresie zdrowia jamy ustnej uwypuklić w ogólnopolskiej przestrzeni medialnej. Dentyści, pedagodzy w przedszkolach i szkołach, samorządowcy - te wszystkie grupy powinny być gotowe do upowszechniania podstawowej wiedzy o profilaktyce. To jest w interesie wszystkich. W ramach kampanii udostępnimy mapę małych i dużych inicjatyw oraz materiały edukacyjne.

Będziemy inspirować do realizowania projektów niezależnie od zasięgu. Inicjatywą mogą być tak samo bezpłatne przeglądy, spotkania z dziećmi w szkole, wydanie broszury, audycja w lokalnym radio, prelekcja na Uniwersytecie III Wieku czy spontaniczny flash mob. Każdy pomysł zwracający uwagę na konieczność zrozumienia, że od zdrowych zębów zaczyna się zdrowie ogólne jest dobry.

Promocję zdrowia jamy ustnej będziemy w najbliższych latach realizować także przez akcje społeczne i charytatywne, a jednym z projektów będzie Bal Stomatologa, który mam nadzieję dodatkowo pozwoli na integrację środowiska.

Naukowiec, praktyk, organizator 

Prof. Marzena Dominiak:

  • Od 2008 r. jest kierownikiem Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu (od 2012 roku – Uniwersytetu Medycznego), jest także prorektorem ds. strategii rozwoju uczelni. 
  • Od 2012 do 2016 r. pełniła funkcję prezesa Oddziału PTS na Dolnym Śląsku, a przez kolejne cztery lata wiceprezesa.
  • W 2017 r. prof. Marzena Dominiak została wybrana na stanowisko prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W tym samym roku znalazła się we władzach Światowej Federacji Dentystycznej – jako członek Komitetu Edukacyjnego FDI.
  • Pełniła m.in. funkcję przewodniczącej Lokalnego Komitetu Naukowego Kongresu Światowej Federacji Dentystycznej FDI, który odbył się w Poznaniu w 2016 r.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   Marzena Dominiak  

POLECAMY W SERWISACH