Cały miesiąc zdrowia jamy ustnej

Nie poradziliśmy sobie z pandemią w sposób ostateczny, ale dziś mamy zupełnie inną sytuację niż rok temu, kiedy pierwszy, najdłuższy lockdown w Polsce przeszkodził w pełnych obchodach  Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej AD 2020. W tamtym czasie COVID-19 bardzo mocno pokrzyżował nasze plany, ale przy okazji wiele nauczył. Dziś projektujemy obchody na miarę czasów. Uważam, że jako środowisko stomatologiczne nie możemy przejść obojętnie obok daty 20 marca. Podjęliśmy wiele wysiłków jako PTS, a wcześniej samorząd lekarski, aby osadzić to święto w świadomości lekarzy dentystów. Rzecz jasna o zdrowiu jamy ustnej warto mówić cały rok, ale w marcu nieco głośniej, tym bardziej, że specjalną uchwalą PTS marzec ogłosiliśmy Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej, podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne

- W poprzednich latach wiele mówiło się o podstawowej profilaktyce, wpływie zdrowia jamy ustnej na organizm, nadmiernym spożywaniu cukru, profilaktyce onkologicznej, opiece nad dziećmi i opiece nad rodzicami w ciąży. W tym roku kampania reklamowa częściowo powróci do motywu z 2018 r., kiedy po raz pierwszy nagłaśniane były korelacje pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym, ale - przekaz ten będzie rozbudowany o dopisek: „Świadomy pacjent, świadomy lekarz” - mówi prof. Marzena Dominak. 

- Po pierwszy dlatego, że kilka tygodni temu Światowa Federacja Dentystyczna FDI przedstawiła dokument Vision 2030, w którym określa priorytety dla globalnej stomatologii. Temat nadal nie jest wyczerpany – pomimo wysiłków, również w Polsce - środowisko stomatologów, nie doprowadziło do pełnego zrozumienia idei, zarówno na szczeblu profesjonalistów jak i rządzących. Mówiąc o profesjonalistach myślę nie tylko o stomatologach, ale także lekarzach innych specjalności, pedagogach, wychowawcach, urzędnikach - tłumaczy prezydent PTS.

Niedobory świadomości o znaczeniu zdrowia stomatologicznego

- W tym roku wysiłki komunikacyjne skupimy na dotarciu do pacjentów oraz właśnie ich lekarzy. Naturalnie będzie to wiedza, która może przydać się każdemu, z pewnością także stomatologom, higienistkom czy asystentkom.

Tegoroczny przekaz w sposób przemyślany łączy się z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Choć nie mamy twardych danych liczbowych, co chwila dochodzą do nas informacje, że pacjenci w dalszym ciągu odkładają w czasie planowe wizyty w stomatologii. To bardzo niebezpieczne nie tylko dla kondycji zębów, ale  - no właśnie - dla całego organizmu, wyjaśnia prof. Marzena Dominiak.

W praktyce  obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2021, jak co roku będą skupione wokół kampanii „Polska mówi #aaa!”. Tradycyjnie będziemy zapraszać wszystkich do aktywnego świętowania, wymyślania projektów i zgłaszania ich na interaktywną mapę kampanii. W odpowiednim czasie zaprezentujemy pakiet materiałów edukacyjnych do pobrania z oficjalnej strony www.polskamowiaaa.pl. Będziemy prowadzić również komunikację w mediach społecznościowych.

Prof. Dominiak zapowiada, że PTS nie planuje wydarzeń o charakterze masowym, ale dzięki wsparciu  partnerów – firmy OralB oraz sieci Enel-med pacjenci będą zapraszani na przeglądy stomatologiczne. 

Ważnym elementem obchodów będą projekty webinarowe, które przygotowują członkinie Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS.