PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Maria Borysewicz-Lewicka: próchnicę wśród dzieci można ograniczyć

Autor: Mirosław Stańczyk • Źródło: ms
08-01-2014, 07:56
Prof. Maria Borysewicz-Lewicka: próchnicę wśród dzieci można ograniczyć Prof. Maria Borysewicz-Lewicka: próchnicę wśród dzieci można ograniczyć (Fot. Biuro Projektu)
Program „Dzieciństwo bez próchnicy”, pierwotnie znany pod dłuższą nazwą, którą przypominamy dalej, jest bardzo ciekawy pod wieloma względami. Jego nadrzędnym celem jest walka z próchnicą, finansuje ją w znacznym stopniu zagraniczny kapitał, swoim zasięgiem ma objąć kilkaset tysięcy dzieci, a jednak nie jest bezpośrednio skierowany do lekarzy dentystów. Czy to oznacza, że stomatolodzy mogą wyłącznie przyglądać się jego realizacji, wyjaśnia infoDENT24.pl prof. dr hab. Maria Borysewicz-Lewicka (na zdjęciu), przewodnicząca Rady Programowej projektu, kierownik Katedry Stomatologii Dziecięcej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Prof. Maria Borysewicz-Lewicka:

Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy" („Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców") to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do 300 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym, ale także ich rodziców, nauczycieli przedszkolnych oraz do lekarzy pediatrów, pielęgniarek i położnych.

W ramach projektu promowane są stomatologiczne zachowania prozdrowotne, co niewątpliwie będzie mieć wpływ na zmniejszenie frekwencji i intensywności choroby próchnicowej zębów w Polsce.

W tym projekcie mogą wziąć udział przedszkola, które prześlą formularz zgłoszeniowy. Uczynić to mogą, w zależności od możliwości i warunków, na jeden z dwóch sposobów.

W ramach edukacji bezpośredniej, edukatorzy poprowadzą w przedszkolach zajęcia dla dzieci, demonstrując w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. W lekcji będą mogli też brać udział rodzice i nauczyciele przedszkolni.

Z kolei w ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzą się jak skutecznie wyrabiać u podopiecznych prawidłowe nawyki służące zdrowiu jamy ustnej i zębów.

Naszym zdaniem szczególnie edukacja osób, których działania bezpośrednio mają wpływać na poprawę stanu zdrowia zębów małych dzieci - rodziców i nauczycieli przedszkolnych, jest szczególnie ważna. To od ich postawy w największym stopniu zależy czy dzieci odpowiednio wcześnie wykształcą u siebie właściwe nawyki higieniczne i żywieniowe, a także jak często będą poddawać się badaniom kontrolnym u stomatologa.

Projekt skierowany jest również do pielęgniarek i położnych oraz lekarzy pediatrów, którzy będą zachęcani do przekazywania informacji z zakresu profilaktyki stomatologicznej rodzicom najmłodszych dzieci.

Mamy nadzieję, że jakkolwiek w Projekcie nie przewiduje się udziału lekarzy stomatologów, jego realizacja będzie miała bezpośredni wpływ na skupienie ich uwagi na problemach zdrowotnych małych dzieci.

Uważam, że lekarze stomatolodzy mogą i powinni włączyć się do propagowania idei projektu, między innymi poprzez dystrybucję materiałów informacyjnych, które będą dostępne do pobrania na stronie internetowej Projektu - www.zebymalegodziecka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH