PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Maciej Banach przekonuje antyszczepionkowców

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
31-12-2020, 09:04
Prof. Maciej Banach przekonuje antyszczepionkowców Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (fot. Fotolia/PTWP).
Po dobie od zaszczepienia nie miałem żadnych niepokojących objawów, nawet bólu w miejscu wstrzyknięcia - zapewnił  kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zdaniem profesora, jeśli zaszczepi się minimum 60-70 proc. Polaków, to w trzecim kwartale 2021 roku możemy oczekiwać końca pandemii. - Trudno coś jednoznacznie wyrokować, ale mam nadzieję, że po wakacjach, z początkiem roku szkolnego, może akademickiego, powinniśmy odczuwać już pierwsze symptomy normalności po długiej walce z pandemią - uważa Banach.

Naukowiec uważa, że jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, to znajdzie argument. - Ktoś zauważył, że akcję, podczas której osoby znane propagują szczepienia na COVID-19, można zawsze podważyć, bo nie wszystkie takie osoby są dla przekonywanych autorytetami - zaznaczył profesor i dodał, że zawsze tzw. antyszczepionkowcy "będą szukać dziury w całym".

- Naszą rolą jest natomiast spokojnie tłumaczyć i wyjaśniać wszystkie kwestie tym, którzy najzwyczajniej mogą wciąż mieć wątpliwości i nie możemy sobie pozwolić, by nie odpowiedzieć na każde ich pytanie, choćby było najbardziej oczywiste - zaznaczył. - Jeśli my tego nie zrobimy, osoby te znajdą odpowiedź w internecie, najczęściej niewłaściwą, biorąc pod uwagę liczbę fake newsów i przez to mogą się nie zaszczepić - dodał.

- Według wszelkich dostępnych badań i opinii najwybitniejszych ekspertów, kiedy na całym świecie zaszczepiło się już 5 mln ludzi, a w Wielkiej Brytanii podawana jest druga dawka (dane z 28 grudnia), ta szczepionka jest bezpieczna - podkreślił lekarz.

- Ja sam po jednej dobie po szczepieniu nie miałem żadnych niepokojących objawów. Nawet bólu w miejscu wstrzyknięcia - zapewnił Banach.

Profesor powiedział, że o bezpieczeństwie szczepionki może świadczyć jej mechanizm wykorzystywany do tej pory m.in. w onkologii i kardiologii. - To jest bardzo bezpieczna szczepionka - podkreślił. - Genetycy, wirusolodzy podkreślają, że mamy tutaj materiał genetyczny wirusa odpowiedzialny za kodowanie charakterystycznego dla koronawirusa białka, którym jest niestabilne mRNA ulegające szybko degradacji w naszym organizmie - wyjaśnił.

- W wyniku szczepienia nasz organizm produkuje przeciwciała właśnie przeciwko temu charakterystycznemu białku, tak byśmy po drugiej dawce szczepienia byli uodpornieni na wirus - tłumaczył naukowiec.

- Szczepionka na COVID-19 ma nas uodpornić, spowodować, że wrócimy do normalności - powiedział Banach. - Nie ma już czasu, aby na siłę szukać argumentów na "nie" - wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni pandemią - zaznaczył.

- Po pojawieniu się szczepionki w szpitalach zauważyłem jedność i ogromną solidarność środowiska medycznego w przekazywaniu argumentów za masowymi szczepieniami - powiedział. - Za nami, medykami, idą też inne grupy społeczne - zauważył.

- Dotychczas mówiliśmy tylko, że zaczepimy się w pierwszym możliwym terminie, a teraz pokazujemy, że jesteśmy wiarygodni. Skoro wielokrotnie mówiliśmy i tłumaczyliśmy, że na podstawie dostępnych danych i wyników badań szczepionka jest skuteczna i bezpieczna - to teraz się szczepimy - argumentował lekarz.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH