- Na moich barkach spoczywa duża odpowiedzialność, ale jestem pewien, że podołam – zakomunikował po wyborze prof. Lior Shapira.

Federacja jest organizacją non-profit, której celem jest promowanie świadomości i znaczenia zdrowia dziąseł oraz jego związku ze zdrowiem ogólnym.

Założona 30 lat temu organizacja, reprezentuje ponad 16 tys. dentystów i specjalistów ds. zdrowia jamy ustnej głównie z Europy. 

Nowo wybrany prezydent powiedział, że w tym roku skupi się na celu, jakim jest zwiększenie wpływu kobiet w badaniach naukowych.

- Lata 2021 i 2022, pod moim przewodnictwem, będą latami powrotu do normalności. Musimy znaleźć sposób, aby wrócić do normalnego życia, zachować tradycję EFP i wzmocnić poczucie wspólnoty. Moją wizją jest utrzymanie EFP jako wpływowej siły napędowej periodontologii na całym świecie. Strategia polega na skupieniu się na poprawie poziomu zdrowia przyzębia. W tym celu musimy znaleźć sposoby współpracy z lekarzami rodzinnymi, którzy są pierwszą linią leczenia, a taka dobra współpraca będzie procentować - zapewniał prezydent EFP. 

- W Federacji moim celem jest wzmacnianie wpływu periodontologów. Mamy nowe pokolenie wysokiej jakości profesjonalnych kobiet, ale nadal są one niedostatecznie reprezentowane na forach zawodowych - nadszedł czas, aby to zmienić - uważa prof. Lior Shapira. 

- Od wielu lat zajmuję się badaniami periodontologicznymi i periodontologią kliniczną. W swojej karierze pełniłem funkcję dyrektora programowego, przewodniczącego wydziału i prodziekana. We wszystkich tych rolach pracowałem jako gracz zespołowy z kolegami i studentami, wierząc, że siła zespołu jest silniejsza niż jednostki. Jako były przewodniczący stowarzyszenia narodowego mam dogłębną wiedzę na temat potrzeb społeczeństw i tego, jak EFP może z nimi współpracować - zapewniał prof. Lior Shapira. 

EFP to jedna z największych organizacji stomatologicznych w Europie, zrzeszającą 30 krajowych stowarzyszeń przyzębia oraz siedmiu międzynarodowych członków stowarzyszonych z całego świata. EFP promuje Światowy Dzień Zdrowia Dziąseł (każdego roku 12 maja). 

Prezesem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego jest prof. dr hab. n. med. Renata Górska.