PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Górska: próbujemy przekonać społeczeństwo, że warto mieć zdrowe dziąsła

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: Ewa Nieckuła
17-05-2019, 07:59
Higiena jamy ustnej została umieszczona w piramidzie żywnościowej, jako jeden warunków dobrego zdrowia ogólnego, obok aktywności fizycznej i diety. To duży krok w upowszechnianiu wiedzy na temat tego, jak ważne są zdrowe dziąsła. O bilansie wiedzy na temat związku bakterii periodontogennych i chorób ogólnych infoDENT24.pl rozmawia z prof. Renatą Górską, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Niestety choroby przyzębia jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia ogólnego nie istnieją w świadomości pacjentów
Dlatego staramy się przynajmniej raz w roku szeroko propagować tę wiedzę.  Tak jak teraz z okazji Dnia Zdrowia Dziąseł. Przecieramy ścieżki, podobnie jak jeszcze  niedawno prof. Witold  Zatoński próbował przekonywać społeczeństwo, że dieta śródziemnomorska i rzucenie palenie są dobre dla zdrowa. Zmiana w świadomości wymaga wielu lat ciężkiej pracy. W tym roku udało nam się z prof.  Mirosławem Jaroszem umieścić w piramidzie żywienia higienę jamy ustnej. W najnowszej wersji piramidy widnieje szczoteczka i pasta do zębów.  Wszyscy mówią o pieniądzach na opiekę zdrowotną, tymczasem higiena jamy ustnej żadnych wielkich nakładów nie wymaga. 

Raz po raz pojawiają się doniesienia na temat prac nad szczepionką na paradontozę, czy długo jeszcze będziemy na nią czekać?
Badania są prowadzone głównie w ośrodku w Melbourne w Australii. Do tej pory trwały tylko badania laboratoryjne, a teraz rozpoczęto tam już badania kliniczne. Drugim ośrodkiem jest grupa badawcza prof. Jana Potempy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O szczepionkach na choroby przyzębia mówi się od 1996 roku. Myślę że możemy się spodziewać przełomu w najbliższych latach, ale czy ta szczepionka wyeliminuje zapalenie przyzębia? Nie jestem tego pewna.

Czy może Pani zdradzić swoje plany na najbliższą przyszłość? W ubiegłym roku była Pani moderatorem części naukowej Warsaw Dental Medica Show. Czy i teraz będzie Pani zaangażowana w organizację tego wydarzenia?
Tak, organizuję tam sesję m.in. dotyczącą stomatologii estetycznej z uwzględnieniem różnych dziedzin stomatologii na podstawie przypadków klinicznych. Zaprosiłam wybitnych wykładowców, m in. doc. Ewę Czochrowską, doc. Pawła Plakwicza i dr. Macieja Żarowa.  Będziemy przedstawiać pacjentów z chorobą przyzębia  i każdy z prowadzących będzie omawiał najlepsze sposoby rozwiązania problemu. Przyjęliśmy formułę praktyczną, ponieważ teoretyczne konferencje są bardzo ważne, ale najbardziej korzystają z nich pracownicy naukowi. A my mamy nadzieję, że na tę sesję przyjdą lekarze z gabinetów prywatnych.  Będziemy się dzielić  wiedzą praktyczną firmowaną przez bardzo dobrych lekarzy i wykładowców akademickich. 

Ponadto Polskie Towarzystwo Periodontologii organizuje 23 listopada bardzo ciekawe seminarium z udziałem jednego z twórców nowej klasyfikacji chorób przyzębia, która ukazała się rok temu. Opracowaliśmy ją i została opublikowana w postaci monografii pod moją redakcją i przy współudziale moich pracowników. Jest jednak potrzeba, by wyjaśnić pewne kwestie u źródła. Prof. Mariano Sanz  z Hiszpanii przyjął moje zaproszenie i weźmie udział w tym seminarium.  Ostatnia nasza konferencja jest planowana na czerwiec 2020 r., kiedy kończy się kadencja naszego zarządu. Oddajemy ster w inne ręce, wybory pokażą do jakiego miasta i jakiego ośrodka akademickiego.  W czerwcu organizujemy spotkanie także na bardzo wysokim poziomie – przyjadą światowi eksperci z dziedziny periodontologii. Mam nadzieję, że ta konferencja spełni oczekiwania wszystkich członków stowarzyszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH