Prof. Górska: próbujemy przekonać społeczeństwo, że warto mieć zdrowe dziąsła
Niestety choroby przyzębia jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia ogólnego nie istnieją w świadomości pacjentów
Dlatego staramy się przynajmniej raz w roku szeroko propagować tę wiedzę. Tak jak teraz z okazji Dnia Zdrowia Dziąseł. Przecieramy ścieżki, podobnie jak jeszcze niedawno prof. Witold Zatoński próbował przekonywać społeczeństwo, że dieta śródziemnomorska i rzucenie palenie są dobre dla zdrowa. Zmiana w świadomości wymaga wielu lat ciężkiej pracy. W tym roku udało nam się z prof. Mirosławem Jaroszem umieścić w piramidzie żywienia higienę jamy ustnej. W najnowszej wersji piramidy widnieje szczoteczka i pasta do zębów. Wszyscy mówią o pieniądzach na opiekę zdrowotną, tymczasem higiena jamy ustnej żadnych wielkich nakładów nie wymaga.
Raz po raz pojawiają się doniesienia na temat prac nad szczepionką na paradontozę, czy długo jeszcze będziemy na nią czekać?
Badania są prowadzone głównie w ośrodku w Melbourne w Australii. Do tej pory trwały tylko badania laboratoryjne, a teraz rozpoczęto tam już badania kliniczne. Drugim ośrodkiem jest grupa badawcza prof. Jana Potempy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O szczepionkach na choroby przyzębia mówi się od 1996 roku. Myślę że możemy się spodziewać przełomu w najbliższych latach, ale czy ta szczepionka wyeliminuje zapalenie przyzębia? Nie jestem tego pewna.
Czy może Pani zdradzić swoje plany na najbliższą przyszłość? W ubiegłym roku była Pani moderatorem części naukowej Warsaw Dental Medica Show. Czy i teraz będzie Pani zaangażowana w organizację tego wydarzenia?
Tak, organizuję tam sesję m.in. dotyczącą stomatologii estetycznej z uwzględnieniem różnych dziedzin stomatologii na podstawie przypadków klinicznych. Zaprosiłam wybitnych wykładowców, m in. doc. Ewę Czochrowską, doc. Pawła Plakwicza i dr. Macieja Żarowa. Będziemy przedstawiać pacjentów z chorobą przyzębia i każdy z prowadzących będzie omawiał najlepsze sposoby rozwiązania problemu. Przyjęliśmy formułę praktyczną, ponieważ teoretyczne konferencje są bardzo ważne, ale najbardziej korzystają z nich pracownicy naukowi. A my mamy nadzieję, że na tę sesję przyjdą lekarze z gabinetów prywatnych. Będziemy się dzielić wiedzą praktyczną firmowaną przez bardzo dobrych lekarzy i wykładowców akademickich.
Ponadto Polskie Towarzystwo Periodontologii organizuje 23 listopada bardzo ciekawe seminarium z udziałem jednego z twórców nowej klasyfikacji chorób przyzębia, która ukazała się rok temu. Opracowaliśmy ją i została opublikowana w postaci monografii pod moją redakcją i przy współudziale moich pracowników. Jest jednak potrzeba, by wyjaśnić pewne kwestie u źródła. Prof. Mariano Sanz z Hiszpanii przyjął moje zaproszenie i weźmie udział w tym seminarium. Ostatnia nasza konferencja jest planowana na czerwiec 2020 r., kiedy kończy się kadencja naszego zarządu. Oddajemy ster w inne ręce, wybory pokażą do jakiego miasta i jakiego ośrodka akademickiego. W czerwcu organizujemy spotkanie także na bardzo wysokim poziomie – przyjadą światowi eksperci z dziedziny periodontologii. Mam nadzieję, że ta konferencja spełni oczekiwania wszystkich członków stowarzyszenia.

Strona: 2 z 2
CZYTAJ TAKŻE:
» OW NFZ w Zielonej Górze unieważnił 24 konkursy na usługi stomatologiczne
newsDENT» Antykoncepcja oddziałuje na dziąsła. Jak przeciwdziałać problemom
techDENT» Badania, które mogą zrewolucjonizować stomatologię. Zaproszenie polskich dentystów do współpracy
techDENT» Starzejące się zęby. Są sposoby unikania problemów
techDENT
-
Denga, gorączka Zachodniego Nilu w Polsce? Ocena eksperta
newsDENT -
Znakomita dentystka czeka od lat na pwz. Niezrozumiałe przepisy
newsDENT -
Dziecko z infekcją zęba? Co robić. Rady eksperta
techDENT -
Zatrucie po kontakcie z wodą z Odry? Co z płynem Lugola. Komunikat aptekarzy
newsDENT -
Trwa batalia o prawo pracy dla niezaszczepionego dentysty
newsDENT -
Specjalizacje lekarskie. Tak mają wyglądać. Projekt rozporządzenia MZ
eduDENT -
Od czego zależy przebieg COVID-19. Naukowcy odpowiadają
techDENT -
Dla kogo nakładki ortodontyczne. Coraz więcej firm promuje plany leczenia
techDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Czy dentysta na NFZ może pobierać opłaty? Stanowisko Funduszu nie pozostawia wątpliwości
lexDENT -
Nieudane leczenie ortodontyczne. Pozew o 30 tys. zł. Sąd ocenia winę ortodontki
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie
lexDENT -
Tragiczna śmierć lekarki zastraszanej przez antyszczpionkowców. Mocny komentarz ministra zdrowia
newsDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Dynamiczny wzrost cen usług stomatologicznych. Powrót Polaków do dentysty na NFZ
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
lekarz dentysta
Zielona Góra, wielkopolskie