PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Górska: próbujemy przekonać społeczeństwo, że warto mieć zdrowe dziąsła

Ewa Nieckuła
17-05-2019, 07:59
Prof. Górska: próbujemy przekonać społeczeństwo, że warto mieć zdrowe dziąsła Prof. dr hab. n. med. Renata Górska
Higiena jamy ustnej została umieszczona w piramidzie żywnościowej, jako jeden warunków dobrego zdrowia ogólnego, obok aktywności fizycznej i diety. To duży krok w upowszechnianiu wiedzy na temat tego, jak ważne są zdrowe dziąsła. O bilansie wiedzy na temat związku bakterii periodontogennych i chorób ogólnych infoDENT24.pl rozmawia z prof. Renatą Górską, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Ewa Nieckuła ifnoDENT24.pl: Wiadomo że chore przyzębie może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem ogólnym. Od jak dawna naukowcy badają ten związek?
Prof. dr hab. n. med. Renata Górska, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego: Wiele prac naukowych na ten temat ukazało się w ostatnich 30-40 latach.  Mój zakład zajął się badaniem związku zapalenia przyzębia z chorobami ogólnymi dwadzieścia lat temu. Mamy tu duże doświadczenie. Z roku na rok przybywa wiedzy opartej na badaniach epidemiologicznych, klinicznych, laboratoryjnych. Badania epidemiologiczne dostarczają nam wiedzy pośredniej, bo na ich podstawie możemy na przykład stwierdzić, że pacjenci  z chorobą przyzębia np. w obserwacji  15 letniej, częściej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe. Badania kliniczne dowiodły,  m.in. są to prace mojego zespołu, że bakterie występujące w biofilmie nazębnym są także obecne w blaszce miażdżycowej, która była pobierana podczas zabiegów  wykonywania "by-passów". 

Są również badania, które wykazują, że te same bakterie występują w mózgu   albo w płynie mózgowo - rdzeniowym osób z chorobą Alzheimera. Z kolei Fusobacterium nukleatum znaleziono  w jednostce płodowo-łożyskowej, ale również w jamie ustnej kobiety ciężarnej, a w dodatku i jej partnera. A to świadczy o translokacji tych bakterii.

Z badań klinicznych  wiemy, że  choroby przyzębia wpływają nie tylko na wystąpienie, ale i przebieg chorób m.in. cukrzycy. Związek  ten jest  dwukierunkowy,  świadczą o tym badania, które wskazują, że leczenie zapalenia przyzębia powoduje zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej, a kontrolowana glikemia powoduje lepszy stan tkanek przyzębia.

Czy ten związek jest równie dobrze udowodniony w przypadku innych chorób?
Jeśli chodzi o wpływ zapalenia przyzębia na raka trzustki, to brak szeroko zakrojonych badań. Zdecydowanie więcej badań dotyczy chorób sercowo-naczyniowych, które może nie wskazują bezpośrednio, że zapalenie przyzębia uznać można za czynnik ryzyka, taki jak  otyłość czy nadciśnienie,  ale  uważamy, że jest to czynnik predysponujący  do wystąpienia chorób układu krążenia. Bakterie periodontogenne przenikają przez uszkodzony nabłonek w jamie ustnej, biorą udział przy formowaniu i destabilizacji blaszki miażdżycowej.

Czy ta wiedza jest powszechna w programach nauczania lekarzy i lekarzy dentystów?
Jest lepiej, gdyż zwiększyła się liczba godzin dla studentów medycyny w zakresie propedeutyki stomatologii. A to już dużo.  Asystenci z mojego zakładu mają wykłady na temat związku przyzębia z chorobami ogólnymi. Ja sama niedawno miałam wykład dla laryngologów i dla diabetologów. Zatem lekarze interesują się tym problemem i nie jest to temat im zupełnie obcy. Jeśli chodzi natomiast o wydział lekarsko-dentystyczny, to z całą pewnością naszym studentom tej wiedzy nie brakuje.

POLECAMY W SERWISACH