PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Dominiak w radiu o nawykach higienicznych Polaków

Autor: nieck • Źródło: smn
17-09-2020, 12:52
Prof. Dominiak w radiu o nawykach higienicznych Polaków Nawyki higieniczne Polaków wymagają poprawy (fot. pixabay)
W Polsce na próchnicę zębów cierpi 95 proc. mieszkańców. Jak się to ma do ambitnych planów Światowej Federacji Stomatologicznej i Światowej Organizacji Zdrowia, by do 2020 roku w Europie 80 proc. ludzi było wolnych od próchnicy?

Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak oceniła w audycji "Sygnały dnia", że z danych statystycznych wynika, że Polacy mają bardzo niską świadomość problemu próchnicy zębów i jej związku z chorobami ogólnymi. 

Prof. Dominiak zauważyła, że jeśli chodzi o dbanie o zęby, wciąż pokutują stare mity, na przykład  cześć osób zamiast myć zęby wieczorem zjada jabłko, które - w ich mniemaniu - skutecznie zastępuje szczotkę i pastę. - To nie ma nic wspólnego z oczyszczaniem zębów. Takie postępowanie generuje środowisko kwasowe, w którym dochodzi szybciej do próchnicy - wyjaśniła w programie radiowym prof. Dominiak.

Wciąż też popularne jest myślenie, że w sumie nic wielkiego się nie stanie, jak "raz" nie umyję zębów.

Tymczasem, jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku - blisko 4 mln Polaków w ogóle nie bierze szczoteczki do ręki, poza tym często nie potrafi umyć zębów  prawidłowo. 

Więcej: polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH