PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica wśród dzieci - postulat fluoryzacji wody

Autor: nieck • Źródło: en
07-05-2021, 11:03
Próchnica wśród dzieci - postulat fluoryzacji wody Fluoryzacja wody może być skuteczną profilaktyką próchnicy wśród małych dzieci (fot. Pixabay)
Ponad 10 proc. trzyletnich dzieci w Wielkiej Brytanii ma próchnicę. Duża część tej grupy, to dzieci z najuboższych rodzin.  Fluoryzacja wody, może wyrównać nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej.
  • Niepokojące statystyki zachorowań na próchnicę wśród najmniejszych dzieci w Anglii.
  • Co dziesiąty maluch ma próchnicę​​.
  • Średnio każdy badany trzylatek miał chore trzy zęby.

Badanie Public Health England objęło prawie 20 tys. trzylatków z terenu całej Anglii. Okazało się, że 10,7 proc. z nich ma już próchnicę. Średnio każde badane dziecko miało trzy zepsute zęby. 

Ponadto wyniki tego badania ujawniły różnice regionalne. Trzylatki mieszkające w północno-zachodniej części Anglii są ponad dwukrotnie bardziej narażone na próchnicę (14,7 proc. ) niż dzieci mieszkające na wschodzie kraju (6,7 proc.).

Długoletnie zaniedbania i brak działań rządu w walce z próchnicą zębów u dzieci

Prezes organizacji Oral Health Foundation, dr Ben Atkins uważa, że ​​statystyki te podkreślają pilną potrzebę zajęcia się zdrowiem jamy ustnej dzieci na szerszą skalę.  Ogólnokrajowa fluoryzacja wody, w jego przekonaniu, jest niezbędna do wyrównania braków w dostępie do opieki stomatologicznej.

Ostatnie tego typu badanie przeprowadzono w 2013 r. i niestety od tego czasu,  poczyniono bardzo niewielkie postępy.

- Ta stagnacja wynika z braku działań i jasnych wskazówek ze strony rządu, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu nierówności w zakresie zdrowia jamy ustnej w Wielkiej Brytanii - powiedział dr Atkins.

Cała nadzieja we fluoryzacji wody

Zgodnie z nowymi planami reform brytyjskiego funduszu zdrowia ogłoszonymi na początku tego roku, rząd zobowiązał się do koordynowania procesu fluoryzacji wody,  aby proces wdrażania wzbogacania wody we fluor był zarówno bardziej wydajny, jak i mniej kosztowny - przypominał ekspert z Oral Health Foundation.

Fluor był intensywnie badany od dziesięcioleci i wielokrotnie uzyskano dowody, na jego wysoką skuteczność w ochronie zębów przed próchnicą. Z badań tych wynika, że fluoryzacja wody może ograniczyć występowanie próchnicy nawet o 35 proc., powiedział ekspert OHF.

W jego opinii ​​fluoryzacja wody byłaby szczególnie skuteczna wobec osób mieszkających w bardziej zaniedbanych, ubogich rejonach Anglii, gdzie dostęp do opieki dentystycznej może być ograniczony.

Raport ujawnił również, że dzieci mieszkające w najuboższych obszarach kraju były prawie trzy razy bardziej narażone (16,6 proc.) na próchnicę niż dzieci mieszkające na obszarach najmniej potrzebujących rządowego wsparcia (5,9 proc.).

- Każdy jednak może poprawić zdrowie jamy ustnej przestrzegając rygorystycznej rutyny higienicznej. Zachęcamy wszystkich, w tym dzieci, do mycia zębów pastą z fluorem przez dwie minuty dwa razy dziennie, bo ten prosty zabieg zapewnia zdrowy uśmiech na całe życie - powiedział dr Antkins.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH