PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Problemy zdrowotne dzieci. Odpowiedzialni rodzice. Nieświadomość głównym winowajcą

Autor: miro • Źródło: ms
01-06-2022, 12:29
Problemy zdrowotne dzieci. Odpowiedzialni rodzice. Nieświadomość głównym winowajcą enel med Stomatologia z akcją profilaktyczną skierowaną do rodziców Fot. AdobeStock
Sześciu na dziesięciu rodziców trzylatków nie było nigdy u stomatologa. Takie osoby nie są w stanie zapobiec próchnicy u potomka. Rusza akcja enel - med „Odczarowujemy wizytę u dentysty”. Patronem PTS.
  • Rusza akcja enel – med Stomatologia „Odczarowujemy wizytę u dentysty”
  • Honorowy patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Naukowe
  • Jak skutecznie zapobiegać traumom i niechęci odwiedzania dentysty? Są proste sposoby.
  • enel - med promuje darmowe konsultacje stomatologiczne do leczenia w narkozie i sedacji oraz bezpłatne przeglądy stomatologiczne 

PTS wspiera akcję profilaktyczną enel - med 

Promowanie świadomości na temat dbania o zęby, jest zasadniczym zadaniem w polepszeniu niechlubnych statystyk w zakresie próchnicy. Akcja enel – med Stomatologia „Odczarowujemy wizytę u dentysty” ma na celu zwiększenie świadomości dbania o zdrowy uśmiech i edukowanie rodziców o potrzebie bezstresowego leczenia próchnicy zębów mlecznych i stałych.

Co drugie dziecko w wieku trzech lat ma zęby z aktywnymi ubytkami próchnicowymi

Tegoroczną akcję enel – med Stomatologia wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Podobnie było rok temu, gdy enel-med Stomatologia oraz portal Mamy Mamom promowały projekt „Bo uśmiech dziecka jest najważniejszy”.

Niewiedza rodzica to trauma dziecka u dentysty

Działania edukacyjne mają na celu zmianę sposobu myślenia rodzica i dziecka o pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Jej głównym celem jest zapobieganie traumom i niechęci odwiedzania dentysty w celu przeprowadzenia przeglądów uzębienia.

U trzylatków próchnicą objęte są średnio 3 zęby

Niechlubne statystyki pokazują, że aż 60 proc. opiekunów trzylatków nigdy nie odwiedziło z dzieckiem stomatologa. Niewiedza opiekuna skutkuje między innymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak mnogie ubytki próchnicowe u dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych.

Każdy pięciolatek ma średnio pięć zębów zaatakowanych próchnicą

Wizyta adaptacyjna niezbędna dla każdego dziecka

To rodzic kształtuje zachowania dziecka i jest dla nich przykładem. Wiedza i doświadczenia jakie przekazuje opiekun pociechom są odzwierciedleniem jego dobrych lub złych doświadczeń. Wizyta adaptacyjna u dentysty jest więc podstawą sukcesu, pozwala zapoznać się dziecku z nową przestrzenią oraz poznać stomatologa i otoczenie w sprzyjających warunkach, bez strachu i bólu - informują organizatorzy akcji.

86,9 proc. sześciolatków ma aktywną próchnicę

Profilaktyczna inicjatywa, poprzez konkursy, zabawy, a także informacje, ma na celu zgromadzenie dzieci i rodziców na platformach edukacyjnych i mediach społecznościowych.

W ramach akcji enel - med dorośli i rodzice mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych do leczenia w narkozie i sedacji, bezpłatnych przeglądów stomatologicznych oraz zniżek na wypełnienie zęba.

Ponad 1,72 proc. dwunastolatków nie ma przynajmniej jednego zęba stałego

Szczegóły akcji 

Wśród osiemnastolatków 8,8 proc. nie ma przynajmniej jednego zęba

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH