• Lekarz i lekarz dentysta jako przedstawiciele zawodów zaufania publicznego są pod silną presją, by nie popełniać błędów. To sprawia, że szczególnie trudno jest im szukać pomocy  psychiatrycznej, podkreśla Dorota Rzepniewska, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, Pełnomocnik ds. Zdrowia Lekarzy i Lekarzy Dentystów ORL w Katowicach
  • Wysoko postawiona poprzeczka wobec umiejętności klinicznych, presja czasu, oczekiwania pacjentów sprawiają, że lekarze cierpią z powodu bardzo silnego stresu
  • Objawy, które powinny skłaniać do szukania pomocy psychologicznej to  utrata zainteresowania dotychczasowym hobby, unikanie spotkań  towarzyskich,  brak energii i chęci do pracy, zaburzenia snu 
  • Zbyt późne leczenie psychiatryczne, gdy choroba jest zaawansowana, może uniemożliwić takiemu lekarzowi wykonywanie zawodu

Myśli samobójcze. Ma co piąty dentysta

Alarmujące wyniki przyniosło badanie zdrowia psychicznego lekarzy dentystów przeprowadzone na terenie Australii. Z blisko 1,5 tys. dentystów, którzy wzięli udział w sondażu:

  • 18 proc. zgłosiło myśli samobójcze w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
  • około 31 proc. miało myśli samobójcze w okresie poprzedzającym ostatni rok,
  • a prawie 6 proc. przyznało, że podjęło próbę samobójczą

Te wyniki ostrzegają przed skutkami uprawiania trudnego zawodu -  wysoko postawiona poprzeczka wobec umiejętności klinicznych, presja czasu,  oczekiwania pacjentów, ale też obciążenia związane z prowadzeniem własnej praktyki sprawiają, że dentyści zmagają się z wyjątkowo silnym stresem, podkreśla jeden z autorów badania dr Matthew Hopcraft z Melbourne Dental School, University of Melbourne na łamach Community Dentistry and Oral Epidemiology.

W badaniu nie uwzględniono informacji, czy lekarze dentyści  szukali  pomocy psychiatrycznej.

Lekarz nie idzie do psychologa. Zaburzenia psychiczne nadal tabu

Sam problem zdrowia psychicznego i lekarzy, i lekarzy dentystów pojawia się niestety w każdym kraju.  I niemal wszędzie brakuje rozwiązań, które pomagałyby tej sytuacji zapobiegać i sprawnie ją rozwiązywać.

Jak podkreśla Dorota Rzepniewska, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, Pełnomocnik ds. Zdrowia Lekarzy i Lekarzy Dentystów ORL w Katowicach w programie SILne Argumenty, stereotypy na temat zdrowia psychicznego są znacznie trwalsze niż prawda, postęp nauki czy zmiana obyczajów. Obecnie w środowisku ludzi młodych psychiatra i psychoterapeuta jest już codziennością, a leczenie psychiatryczne stało się w mniejszym stopniu tabu niż było jeszcze 25 lat temu. Mimo to, lekarz jako ten kto ma być godnym zaufania, będzie ukrywać swoje problemy i raczej "zamiecie sprawę pod dywan" niż wróci się o pomoc i podejmie leczenie.

- Lekarze jako ludzie, którzy są świadomi tego, jak funkcjonuje ich ciało i jak funkcjonuje ich mózg, powinni rozumieć potrzebę pójścia do psychiatry.  Bardzo wielu lekarzy wie, że to co się z nimi dzieje może być niebezpieczne, może prowadzić do rozwoju depresji, myśli i prób samobójczych czy też nadużywania substancji. Może doprowadzić do niebezpiecznego stanu, w którym zdrowie uniemożliwi takiemu lekarzowi wykonywanie zawodu, wskazuje Dorota Rzepniewska.

Lekarze często sami wypisują sobie leki przeciwdepresyjne. - Niestety  "Medice, cura te ipsum" w tym przypadku jest bardzo zwodnicze. To hasło powinno brzmieć "lekarzu sięgnij po pomoc, wtedy gdy jej potrzebujesz", przestrzega psychoterapeutka ze Śląskiej Izby Lekarskiej.

Objawy, które powinny skłaniać lekarza do szukania pomocy psychologicznej:

Ból od kręgosłupa. Sygnał zbyt dużego stresu

- Objawy problemów psychicznych nazwałabym nawet "trójpodziałem zawodowym" -  ciało, umysł czyli psychika i relacje. Myślę że w tym trójkącie zawierają się ważne sygnały ostrzegawcze. Sygnały z ciała to bezsenność,  zaburzenia jedzenia, ale też bóle związane z kręgosłupem, z układem ruchu bo one często dają znać, że  przeciążony jest umysł, poza tym choroby takie jak nadciśnienie,  choroba wieńcowa czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli czujemy się przemęczeni,  mamy zaburzenia snu i brakuje nam siły czy energii do działania, to także sygnał ostrzegawczy dla kogoś, ktoś kto do tej pory był stale w biegu. Okazuje się, że najprostsze czynności stanowią problem. Podam tu przykład doświadczonego chirurga szczękowego, który nagle zaczął się obawiać podania... znieczulenia, mówi Rzepniewska.

Trudny pacjent. Lekarz u psychiatry

- Lekarze są trudnymi pacjentami, bo mają małą gotowość by zwracać się po pomoc specjalisty. Często sięgają po tę pomoc za późno, gdy choroba jest już zaawansowana...może przydałoby się lekarzom też troszkę pokory wobec swojego zdrowia, także zdrowia psychicznego i swoich emocji. Pokora potrzebna jest w każdym zawodzie, w  zawodzie  lekarza szczególnie, podkreśla psychiatra z ŚIL.

Pełny wywiad z Dorotą Rzepniewską, specjalistką psychiatrii, Pełnomocnikiem ds. Zdrowia Lekarzy i Lekarzy Dentystów ORL w Katowicach