PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Problemy lekarzy z wystawianiem skierowań na testy

PAP/ms
14-09-2020, 11:06
Problemy lekarzy z wystawianiem skierowań na testy Rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz (foto: archiwum)
Ministerstwo Zdrowia przekaże w tym tygodniu dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Porozumienie Zielonogórskie wskazało w swojej poniedziałkowej informacji prasowej, że nałożenie na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku kierowania pacjentów na testy w kierunku koronawirusa nieoczekiwanie ujawniło problemy czysto techniczne.

Porozumienie zwraca uwagę, że kierując pacjenta na test, lekarz musi korzystać z aplikacji internetowej, z której korzystają tylko nieliczni lekarze. Pacjent z kolei, może poznać wynik swojego testu jedynie poprzez Internetowe Konto Pacjenta, a mało kto je posiada.

- Dostęp do internetu, a tym samym do aplikacji gabinet.gov.pl, nie jest dziś dla podstawowej opieki zdrowotnej problemem i starajmy się nie czynić z tego problemu. Pamiętajmy, że lekarze wystawiają od dłuższego czasu e-zwolnienia, e-recepty, a często też e-skierowania. Nie widzę więc powodów dla których nie mogliby korzystać z aplikacji gabinte.gov.pl, kierując pacjentów na testy pod kątem COVID-19. Tym bardziej, że system jest intuicyjny - przekazał PAP rzecznik resortu, odnosząc się do ocen PZ.

- Ministerstwo ze swojej strony jeszcze w tym tygodniu przekaże dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - dodał rzecznik.

Andrusiewicz wskazał, że resort niezmiennie zachęca wszystkich pacjentów do rejestracji swojego Indywidualnego Konta Pacjenta, dzięki któremu zyskają więcej możliwości w kontakcie ze służbą zdrowia niż tylko wgląd w wynik testu.

Zaznaczył równocześnie, że osoby, które IKP jeszcze nie posiadają, mają przecież swojego lekarza pierwszego kontaktu, z którym zawsze mogą się skontaktować w celu zasięgnięcia informacji o wyniku testu.

Rzecznik zapewnił jednocześnie, że resort jest zawsze otwarty na wszelkie wskazówki od lekarzy, w tym lekarzy POZ, jak jeszcze bardziej usprawnić system ochrony zdrowia, z korzyścią dla pacjenta.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie opublikowała stanowisko, w którym sygnalizuje problemy techniczne związane z realizacją jesiennej strategii walki z pandemią.

- Powstał chaos, którego skutkiem będzie ograniczenie dostępu do testów, jeśli kierować na nie mają tylko lekarze POZ i nie pozostawi się alternatywnej ścieżki - ocenił, cytowany w materiałach PZ, ekspert Porozumienia Andrzej Zapaśnik.

- Lekarz może zlecić wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2 tylko poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Także jedynie przez tę aplikację może uzyskać informację o wyniku badania oraz zgłosić sanepidowi podejrzenie lub rozpoznanie COVID-19. Problem w tym, że zdecydowana większość gabinetów z tej aplikacji nie korzysta, a personel nie potrafi jej obsługiwać - wskazał Zapaśnik.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   testy COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH