PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezydent PTS o ignorowaniu leczenia stomatologicznego przez NFZ

Autor: miro • Źródło: ms
10-07-2018, 08:04
Prezydent PTS o ignorowaniu leczenia stomatologicznego przez NFZ prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Naukowego (foto: archiwum)
- Zdrowie jamy ustnej nadal nie jest traktowane jako priorytet. Plan finansowy NFZ jest tego wyraźnym dowodem - prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS komentuje fakt, że spośród wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej, stomatologia - jako jedyna - dostanie w 2019 r. mniej pieniędzy niż w 2018 r.

- Decyzja o obniżeniu wydatków na opiekę stomatologiczną jest dowodem na niepoważne traktowanie chorób jamy ustnej i brak zrozumienia ich wpływu na zdrowie ogólne. Nie chodzi tutaj o kolejne liczby po przecinku, analizując wydatki na leczenie zębów w ostatnich latach widzimy jedynie nieznaczne odstępstwa od kiepskiej normy. Rzeczywiste kwoty przeznaczane w ostatnich latach na leczenie z publicznej kasy były niewystarczające, zmniejszenie środków jeszcze mocniej ugodzi w pacjentów.

Smutnym faktem jest, że decydenci nie reagują na apele środowiska stomatologicznego, które dawno zdefiniowało problem i stara się mówić o potrzebach stomatologicznych przy każdej możliwej okazji. Kilka miesięcy temu, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii „Polska mówi #aaa”, jako PTS, zwracaliśmy się do najwyższych władz o podjęcie wysiłków ustanawiających zdrowie jamy ustnej jako priorytet dla projektujących system opieki zdrowotnej oraz zainicjowanie narodowej debaty poświęconej poprawie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków.

W liście skierowanym do premiera i ministra zdrowia przypominaliśmy, że choroby jamy ustnej dotykają 3,9 miliarda ludzi na świecie, a nieleczona próchnica występuje u prawie połowy populacji (44 proc.). W Polsce jest jeszcze gorzej – próchnicę ma 99,9 proc. osób w wieku 35–44 lat i 95 proc. nastolatków. To sytuacja, która zdaniem stomatologów, wymaga podjęcia pilnych i skutecznych działań. Zresztą próchnica i choroby przyzębia stanowią jedynie punkt wyjścia do dyskusji o zdrowiu Polaków. W badaniach naukowych nie brakuje dowodów, na to, że zdrowie jamy ustnej jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia ogólnego i dobrego samopoczucia. Rosnącym problemem jest rosnąca liczba zdiagnozowanych przypadków nowotworów głowy i szyi. Nie doczekaliśmy się na odpowiedź z Kancelarii Premiera, ani z resortu zdrowia.

Raz jeszcze pragnę podkreślić. Występowanie chorób jamy ustnej jest niedopuszczalnie wysokie, jednak zdrowie jamy ustnej nadal nie jest traktowane jako priorytet. Plan finansowy NFZ jest tego wyraźnym dowodem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   PTS   Marzena Dominiak  

POLECAMY W SERWISACH