Prezes NRL: procedurą nostryfikacji dyplomu lekarzy spoza UE powinno kierować CMKP

Środowisko lekarskie wskazuje na wiele pozytywnych rozwiązań zawartych w nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przyjętej w drugim tygodniu 2020 r. przez rząd. Jednocześnie jednak jest zaniepokojone pewnymi zapisami. Chodzi przede wszystkim o złagodzenie regulacji mówiących o uznawaniu prawa do wykonywania zawodu. Zdaniem prezesa NRL, takie zapisy nie były ze środowiskiem konsultowane.
- Nie chcemy, by ktoś nas traktował jako nieomylnych, ale każda decyzja powinna prowadzić do wypracowania konsensusu, uzgodnień dla wszystkich, również pacjentów - powiedział. Dodał, że środowisko lekarskie nie ma nic przeciwko temu, aby lekarze spoza UE leczyli polskich pacjentów, ale pod warunkiem, że zasili nas kadra, która ma odpowiednie wykształcenie - takie, jakie zdobywa student medycyny w Polsce.
- Polscy lekarze nie boją się konkurencji, ale obniżanie standardów nie jest rozwiązaniem. Gdy będziemy przyjmować lekarzy spoza UE bez nostryfikacji dyplomu lub zaniżając wymagania jakościowe, jeżeli chodzi o sposób kształcenia, narażamy się na to, że przyjadą do nas lekarze, którzy nie będą mieli odpowiednich kompetencji. To z kolei może zagrażać bezpieczeństwu pacjenta. Z tego powodu wymagania co do kwalifikacji powinny być dla wszystkich identyczne - wyjaśnił Matyja.
Prezes zwrócił też uwagę na to, że w nowych przepisach nie uwzględniono głosu lekarzy, którzy wnosili o ujednolicenie procesu nostryfikacji dyplomu w całym kraju.
- Obecnie każda uczelnia ma swoje warunki i lekarz w tej chwili szuka takiej uczelni - w końcu jest to inteligentny, zwykle młody człowiek - gdzie będzie mu łatwiej to zrobić. A uczelnie wykorzystały możliwości i niektóre stawiają niższe wymagania - wyjaśnił.
Zaznaczył, że proponował zapis, aby procedurą nostryfikacji dyplomu lekarzy kierowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), dzięki temu system byłby ujednolicony, identyczny dla każdego lekarza ubiegającego się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu. Tym bardziej że zastrzeżenie budzi jakość kształcenia na specjalizacjach w niektórych państwach.
- W UE jest jednostopniowa specjalizacja. W krajach spoza UE niektóre specjalizacje trwają np. rok, a w Polsce 5-6 lat. Zastanawiamy się, jak można być specjalistą po tak krótkim czasie - powiedział.
Do tej pory lekarz spoza UE, aby leczyć polskich pacjentów, musiał nostryfikować dyplom. Nowe zapisy wprowadzają alternatywę wobec tej procedury uznania dyplomu - Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW) albo Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny (LDEW). Do tego egzaminu - zamiast nostryfikacji - będzie mogła przystąpić osoba, która uzyskała dyplom lekarza poza Unią Europejską, pod warunkiem, że ukończyła co najmniej pięcioletnie studia.
Strona: 1 z 3
- 1
- 2
- 3
- następna »
-
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Ortho Esthetica w grupie Medicover Stomatologia
bizDENT -
COVID-19: współczynnik reprodukcji wzrósł do 1,19
newsDENT -
ŚDZJU: Kraków ze zdrowym uśmiechem
newsDENT -
OZZL: uposażenia specjalistów na poziomie wykwalifikowanych robotników
bizDENT -
Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej
newsDENT -
Propozycje podwyżek dla lekarzy padła m.in. kwota 19 zł
bizDENT -
Powody, aby pacjent prostował zgryz, poza estetycznymi
techDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie