PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Premier nawołuje do korzystania z opieki stomatologicznej

Autor: miro • Źródło: ms
10-01-2022, 12:30
Premier nawołuje do korzystania z opieki stomatologicznej Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. YT)
W całej Anglii jest 10 mln „niewypełnionych wypełnień”, to sytuacja, której należy zaradzić – zaapelował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się do kryzysu dotykającego świadczeń stomatologicznych. W Polsce na tak wysokim szczeblu o stomatologii się nie dyskutuje.

Boris Johnson, przekazując niepokojące dane, powiedział, że niezwykle ważne jest zachęcanie ludzi do chodzenia do dentystów.

Natomiast według szacunków dentystów w Anglii, w pierwszym roku pandemii nie zrealizowano ok. 30 mln wizyt stomatologicznych. W zasadzie lekarze przyjmowali pacjentów tylko w nagłych przypadkach.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego zrealizowano ok. 30 proc. wizyt co przed pandemią.

Kryzys może być szczególnie niszczycielski dla dzieci, a w przypadku osób starszych istnieje duże ryzyko przeoczenia chorób, takich jak rak jamy ustnej.

Kolejka osób oczekujących na leczenie stomatologiczne jest największa, wśród 6 mln pacjentów, którzy z powodu pandemii koronawirusa nie mają dostępu do rutynowego leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego. Eksperci ostrzegają, że nadrobienie zaniechań, powstałych w czasie pandemii, zajmie całe lata.

Dane opublikowane przez NHS England pokazują, że 5,98 mln osób czekało na zabiegi (w tym w dużym odsetku - stomatologiczne) w październiku 2021 r., w porównaniu z 5,83 mln we wrześniu. Ponad 300 tys. osób pozostaje w kolejce od prawie roku.

Tymczasem sytuacja w ochronie zdrowia jest coraz poważniejsza. Istnieją plany, aby personel medyczny, przebywający na urlopach lub odbierający wolne dni – powrócił do pracy. Przygotowywane są plany wezwania wojska, jeśli kryzys będzie się pogłębiał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kolejki oczekujących   pacjent   koronawirus  

POLECAMY W SERWISACH